Todella hiljaista on ollut näytöillä syksyn alurynnistyksen jälkeen. Tuntuu, että nyt on saavutettu katto myös hyvämaineisilla alueilla ja uudehkoissa taloissa. Kaupankäynti hiljenee.
Hyvä esimerkki oli viime sunnuntai. Kävin kahdessa näytössä lähiympäristössäni. Toisessa välittäjää kiusasi alueella asuva juoru-ukko, jolla ei ollut aikomustakaan ostaa. Muut taivastelivat hinta/laatu-suhdetta ja kääntyivät kannoillaan.
Toisessa näytössä taas paikalla oli välittäjän lisäksi vain yksi nuhjuisen oloinen mies, joka oli ilmeisen päihtynyt. Välittäjä yritti selittää ukolle, ettei tämä ole vuokra-asunto vaan ihan myytäväksi tarkoitettu.
Näyttää vahvasti siltä, että katto on nyt saavutettu. Porukka odottaa korkojen nousua ja hintojen romahtamista. Tämähän ruokkii sitten itse itseään ja laskukierre on valmis.
Hyvä esimerkki oli viime sunnuntai. Kävin kahdessa näytössä lähiympäristössäni. Toisessa välittäjää kiusasi alueella asuva juoru-ukko, jolla ei ollut aikomustakaan ostaa. Muut taivastelivat hinta/laatu-suhdetta ja kääntyivät kannoillaan.
Toisessa näytössä taas paikalla oli välittäjän lisäksi vain yksi nuhjuisen oloinen mies, joka oli ilmeisen päihtynyt. Välittäjä yritti selittää ukolle, ettei tämä ole vuokra-asunto vaan ihan myytäväksi tarkoitettu.
Näyttää vahvasti siltä, että katto on nyt saavutettu. Porukka odottaa korkojen nousua ja hintojen romahtamista. Tämähän ruokkii sitten itse itseään ja laskukierre on valmis.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En ole huomannut.
Kannattaa varmaan lakkauttaa esimerkiksi Tilastokeskus. Paljon luotettavamman kuvan asuntomarkkinoiden kehityksestä saa sinulta. Spede on käynyt katsastamassa parit kuppaset asunnot ja nyt on koko kentän markkinatilanne selvillä. Voi hyvää päivää!
Olitko se sinä se 'nuhjuisen oloinen mies'? Näkyykö peilistä enää yhtään tuttuja??
En minä vitsaile. Hiljaista on kuin huopatossutehtaalla. Sanoinhan, että syksyllä oli vielä rynnistys, mutta nyt on hiljentynyt selvästi. Ei tilastokeskus ole vielä julkaissut kolmannen kvartaalin tilastoja, sitä paitsi nekin laahaavat pahasti jäljessä.
Saattaa olla, ettei enää ehdi rahastaa, jos oli aikomus myydä korkeimmalla mahdollisella hinnalla. Kauppa seisoo.
TÄmän palstan mukaan näytöillä on ollut hipihiljaista vuodesta 2003. Tähän viestiin tulee sensijaan pian replynä copypastattu lehdistökatsaus 1980-luvulta.
Että silleen
Ehkä olisi sinukin syytä tutustua lähihistoriaan. Sama sinkoilu taas asuntomarkkinoilla kuin ennen edellistä niittiä.
jääda viimevuosikymmenelle ja hokevat historiallista hokemaa tällä palstalla.
nyt se tapahtuu ja sitä rataa.
... mutta käänne on tainnut jo tapahtua. Ihan kuin pankit olisivat laittaneet rahahanat tiukemmalle (mikä olisikin oikein). Korot ovat nousussa ja tästä alkaa pitkä pitkä alamäki.
Ei tarvita copy-pastea ymmärtämään, että nyt lähdetään alas ja lujaa. Stadissa varaa tiputtaa 2000 e/m2 ja vieläkin on melko kallista.
tietyt alueet ovat kysytyimpiä kuin toiset.
ja kahden asunnon näytön perusteella on turha vetää mitään johtopäätöksiä.
Samalla alueella oli syksyllä ihan mahdoton ryysis. Liekö opiskelujen alkaminen syynä vai mikä. Mutta kuukausia näytöissä ravanneena en voi kuin sanoa, että näin hiljaista ei ole ollut koko aikana.
Olisikohan tulevat koronnostot pelästyttäneet ostajat vai mistä on kyse?
Yleensä syksyisin opintojen alkua opiskelijat
etsivät asuntoja tietyltä alueelta.
Mistähän Helsingin kaupungin osa-alueesta mahtaa olla kyse.
Oikotie:
Viimeisen vuorokauden aikana ilmestynyt myyntiin kuusi vanhaa perheasuntoa Helsinki Etelästä. Neliöpyyntihintojen keskiarvo näissä on 4.616€/m2.
Noin kolmen vuoden seurantavälillä vastaavia asuntoja on ollut vähimmillään tarjolla 108 kpl, enimmillään 273 kpl. Tällä hetkellä tarjolla on 121 kpl.
Sitten kun sille "juopuneelle miehellekin" on saatu jostain "edullinen" asuntolaina, niin romahdus voi alkaa. Sen jalkeen kaikki tolvanat ovat jo tulleet markkinoille ja uusia typeryksia ei loydy kuin turkin hihasta ja 20 vuoden paasta.
Kohta saa taas halvalla uuden asunnon, ihanaa...
Nyt jaetaan viimeiset rupuläävät laitapuolen kulkijoille kuplahintaan. Tuskin edes tietävät mihin paperiin nimensä laittavat. Tärkeintä on, että pankinjohtaja saa bonukset hyvän "tuloksen" myötä.
ennen rommausta,kesällä hinnat taasaantuivat nyt viimeinen rynnistys ylös ennen rommausta.Nyt näkee että viimeisiä rupuja myydään ei oo myytävää eikä enää myöskään ostajia. Vuoden sisällä valmistuvat asunnot halpenee rajusti, kun ei ole ostajia.