Sanokaapa kaikki pojat mikä se on se jokin joka saa teidät kiinnittään huomion johonkin tiettyyn tyttöön? Tällä palstalla on jauhettu et ei ne rinnat tai blondi pehko oo se juttu... Mikäs sit on??
Pitkät hiuksetko vai? Usein nimittäin ihmettelee miten jotkut joiden ei aattelis olevan poikien suosiossa ni kuiteski on...?
Ja oon ihmetelly sitä omalta kannaltanikin, koska toisinaan kiinnostuneita poikia tuntuu pyörivän enemmänkin... Ja mä ku oon nii lyhytki (162cm)... Ainakin sen oon huomioinu et pojat tykkää meistä pienemmistä ainkin siks et ne sit pääsee nostelee sylii ja tuntee olonsa vahvaks... ;)
MIELIPITEITÄ!?
Pitkät hiuksetko vai? Usein nimittäin ihmettelee miten jotkut joiden ei aattelis olevan poikien suosiossa ni kuiteski on...?
Ja oon ihmetelly sitä omalta kannaltanikin, koska toisinaan kiinnostuneita poikia tuntuu pyörivän enemmänkin... Ja mä ku oon nii lyhytki (162cm)... Ainakin sen oon huomioinu et pojat tykkää meistä pienemmistä ainkin siks et ne sit pääsee nostelee sylii ja tuntee olonsa vahvaks... ;)
MIELIPITEITÄ!?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaatetus, käytös, ruumiinrakenne ja ulkonäkö on ne mihin ensimmäisenä kiinnitän huomiota.
jos ny noi perus asiat jätetään sikseen niin pitkät jalat on sexy ja pers-jalasist ei oo siinä jaossa mihenkään.
oikea mittasuhteet antaa hyvän luonteen kanssa paljon anteeksi muissa jutuissa.
vaateilla ei niin väliä kunha ovat tyyliin sopivat jne..............
Ootko ajatellut, että kaikki ei vain kuolaa ulkonäön perään?
Se mitä jotkut pojat kattovat, voi olla myös käytös ja olemus, ja se ns. sisäinen kauneus.
Tai "Se Jokin". Se joku pieni juttu mihin kiinnittää huomiota. Esim hymy tai varvas ;)
Aivan,
Se on SeJokin, mutta kyllä SitäJotakin voi analysoida ja miettiä mitä SeJokin voisi olla. Tottakai sitä tapaa uusia tyttöjä ja löytää uusia SeJokin-piirteitä, mutta varaa vain tarpeeksi paksun kansion :)
Niin,
Kokonaisuus se loppupeleissä ratkaisee... Mutta mitä se kokonaisuus sitten on? Kai se "ihannekokonaisuus" eroaa jokaisen pojan kohdalla, mutta voin hieman valoittaa omia mieltymyksiäni.
Huomion kiinnittyminen tyttöön voi tapahtua joko niin, että on tavannut tytön aikaisemmin, tai sitten näkee hänet ensimmäistä kertaa. Mikäli tyttö on entuudestaan tuttu, eikä "rakkautta ensi silmäyksellä" toteutunut, niin ihastuminen tapahtuu tytön persoonallisuuteen ja karismaan (vähän huono sana, mutta kuvaa sitä vetovoimaa...) Tottakai myös tällöin tytön täytyy miellyttää omaa silmää, mikä vaatii sopusuhtaista vartaloa, mieluusti 165-180cm pituutta, kaunista hymyä ja pilkettä silmäkulmassa... Mutta tärkein asia on kuitenkin se "sisäinen kauneus" (aika cliché :)
Mikäli ihastuminen tapahtuu ensi näkemällä, johtuu se usein fyysisestä puolesta. Fyysisiä seikkoja joita katson (ns. tärkeysjärjestyksessä):
- Ensimmäisenä huomio taitaa kiinnittyä kasvonpiirteisiin. Pidän luonnollisen kauniista kasvoista, joissa ei ole näkyvästi meikkiä. Loistavat silmät ja hymyilevä ilme ovat tietenkin plussaa.
- Seuraavana hiukset, mutta ei mitään erityistä mallia. Olen kuitenkin huomannut, että pidän erityisesti pitkistä, tummista ja suorista hiuksista, joita tyttö pitää siten että ne menevät korvien taakse paljastaen tytön kaulan (voi olla auki tai kiinni).
- Pidän todella paljon sirosta kaulasta ja erityisesti niskasta. Ehkä tytön eroottisin osa..
- Vasta seuraavaksi kiinnitän huomioita vartaloon ja erityisesti sen linjakkuuteen. Tämä tarkoittaa tietenkin rintoja, vatsaa ja peppua. Mitään "standardi" kokoa ei ole, mutta sopusuhtaisuus on valttia. Täytyy kyllä myöntää, että tottakai solakka vartalo, keskikokoiset rinnat (75B-85C), uuma, lantio ja litteähkö vatsa miellyttävät silmää. Jumpassa käynti kannattaa :)
Tärkeysjärjestys edellisissä ei tarkoita mitään kovinkaan konkreettista, vaan se kokonaisuus ratkaisee.
Tämä on kuitenkin vain ulkoinen puoli, mikä ei IKINÄ riitä mikäli tytön "sisäinen olemus" ei sovi oman "luonteen" kanssa. Tähänkään ei ole mitään "standardia", kunhan vain "matchaa"... "Fyysinen ihastus" merkitsee kuitenkin juuri silloin, kun on tarkoitus tutustua!
Esimerkkinä mallimaailmasta toimii amerikkalainen malli Josie Maran, joka mielestäni on erittäin(!) kaunis(!). Mutta pysytään nyt realisteina, sillä kyllä aivan yhtä ihania tyttöjä kävelee muutamia kertoja kesässä vastaan.
Edellisessä kuvauksessa pyrin kuitenkin vain etsimään seikkoja, jotka esiintyvät monissa tytöissä jotka miellyttävät silmää kaupungilla tai koulussa nähtynä. Tottakai pidän myös esim. vaalea- tai punatukkaisista, mutta kun piti näin eritellä... Mutta jos jauhetaan ettei ruumiinrakenne (rinnat, vatsa, peppu) ole se "juttu", niin kyllä se aina(!) vaikuttaa huomion kiinnittymiseen. Silloin kun entuudestaan tietää/tuntee tytön, ja pääsee tämän "pään sisälle", niin ulkoisten avujen merkitys vähenee, mutta ei häviä kuitenkaan kokonaan. Tärkeintä on kuitenkin omana itsenä oleminen ja itsensä kunnossa pitäminen (niin henkisesti ja fyysisesti).
Toivottavasti jaksoit lukea...