Herran nimet ja Herra ovat sama asia. Kuinka monta kertaa ihmiset tuon minulle sanoivatkaan, ja silti, silti vasta nyt minä niitä lausuessani vapisen kuin maanjäristyksessä :-)
Kaikki olivat siis oikeassa - ne, jotka käskivät minun toistella Jumalan nimiä ja minä ajatellessani, ettei pelkällä toistelulla mihinkään päästä (vaikka yritin minä sitä moneen otteeseen varmuuden vuoksi).
Vasta nyt sydämeni on niin täynnä rakkautta Krishnaa Jumalaa kohtaan, että kun lausun Hänen nimensä, rakkauteni yhdistää sen Hänen voimaansa... :-D Krishna, Shyama, Allah, Rakkainpani!
Herran nimet
Vaisnava
2
564
Vastaukset
- Serafim
Islamissa on traditio, jonka mukaan Jumalalla on 99 nimeä, jotka löytyvät Koraanista. Sadannen nimen tietää vain Jumala yksin...
Mitenkähän tämä ajatus istuisi hindulaiseen traditioon?!?- Madhava
Eräs kuuluisa hymni on nimeltään Vishnu Sahasra-nama Stotra, eli Vishnun tuhannen nimen hymni. Lisäksi sekä Vishnulle että eri avataroille runsas valikoima Astottara-sata-nama Stotria eli 108 nimen hymnejä.
Nimet pääasiassa kuvaavat Vishnun jotakuta ominaisuutta tai tämän toimia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036801SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263269"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1842239Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401767SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?881720Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141066- 1241058
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18924