Herran nimet ja Herra ovat sama asia. Kuinka monta kertaa ihmiset tuon minulle sanoivatkaan, ja silti, silti vasta nyt minä niitä lausuessani vapisen kuin maanjäristyksessä :-)
Kaikki olivat siis oikeassa - ne, jotka käskivät minun toistella Jumalan nimiä ja minä ajatellessani, ettei pelkällä toistelulla mihinkään päästä (vaikka yritin minä sitä moneen otteeseen varmuuden vuoksi).
Vasta nyt sydämeni on niin täynnä rakkautta Krishnaa Jumalaa kohtaan, että kun lausun Hänen nimensä, rakkauteni yhdistää sen Hänen voimaansa... :-D Krishna, Shyama, Allah, Rakkainpani!
Herran nimet
Vaisnava
2
505
Vastaukset
- Serafim
Islamissa on traditio, jonka mukaan Jumalalla on 99 nimeä, jotka löytyvät Koraanista. Sadannen nimen tietää vain Jumala yksin...
Mitenkähän tämä ajatus istuisi hindulaiseen traditioon?!?- Madhava
Eräs kuuluisa hymni on nimeltään Vishnu Sahasra-nama Stotra, eli Vishnun tuhannen nimen hymni. Lisäksi sekä Vishnulle että eri avataroille runsas valikoima Astottara-sata-nama Stotria eli 108 nimen hymnejä.
Nimet pääasiassa kuvaavat Vishnun jotakuta ominaisuutta tai tämän toimia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.936085Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335755Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie564929Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3243756Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42285Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362202Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1061303- 101033
- 159902
- 56763