Herran nimet ja Herra ovat sama asia. Kuinka monta kertaa ihmiset tuon minulle sanoivatkaan, ja silti, silti vasta nyt minä niitä lausuessani vapisen kuin maanjäristyksessä :-)
Kaikki olivat siis oikeassa - ne, jotka käskivät minun toistella Jumalan nimiä ja minä ajatellessani, ettei pelkällä toistelulla mihinkään päästä (vaikka yritin minä sitä moneen otteeseen varmuuden vuoksi).
Vasta nyt sydämeni on niin täynnä rakkautta Krishnaa Jumalaa kohtaan, että kun lausun Hänen nimensä, rakkauteni yhdistää sen Hänen voimaansa... :-D Krishna, Shyama, Allah, Rakkainpani!
Herran nimet
Vaisnava
2
562
Vastaukset
- Serafim
Islamissa on traditio, jonka mukaan Jumalalla on 99 nimeä, jotka löytyvät Koraanista. Sadannen nimen tietää vain Jumala yksin...
Mitenkähän tämä ajatus istuisi hindulaiseen traditioon?!?- Madhava
Eräs kuuluisa hymni on nimeltään Vishnu Sahasra-nama Stotra, eli Vishnun tuhannen nimen hymni. Lisäksi sekä Vishnulle että eri avataroille runsas valikoima Astottara-sata-nama Stotria eli 108 nimen hymnejä.
Nimet pääasiassa kuvaavat Vishnun jotakuta ominaisuutta tai tämän toimia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525416Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5863470SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2662709"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141291Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re191187Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917