Hei taas

first_prophet

Toivottavasti ette loukkaannu, en tarkoita kysymystäni pilkanteoksi.

Voisitteko kertoa miten ACIM eroaa esim. jehovan todistajista?
Molemmilla raamatun on kirjoittanut uusiksi yksi henkilö "jumalan ilmoituksen mukaan"

Mikä tekee ACIMin "ilmoituksesta" luotettavamman?

3

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiasta

      En kyllä ole asiantuntija...
      IOK ei ole raamattu vaan kirja joka käyttää raamatusta tuttuja termejä tulkiten niitä hieman eri tavoin kuin perinteisissä kristinuskossa. Kyseessä on enemmänkin raamatun gnostilaiseen tulkintaan liittyvä kirja.

      Jehovalaisten Uuuden maailman käännös perustuu samoihin kreikkalaisiin ym alkuteksteihin kuten muutkin raamatut.Ei voida sanoa että raamattu olisi kirjoitettu uusiksi. Jehovalaiset ovat tutkineet alkutekstejä ja pyrkineet mahdollisimman tarkkaan käännökseen. Kuitenkin on sanottava että UM käännöksestä on esitetty myös paljon kritiikkiä. Käännösratkaisut eivät ole saaneet kaikissa kohdin yleistä hyväksyntää.Monia kohtia pidetään myös selvästi muuteltuina että ne soveltuisivat paremmin jehovalaiseen oppiin.
      Lueppa JT sivuja www.biblelexicon.info siellä on esimerkkejä miten Jehovailaiset ovat tulkinneet alkutekstejä ja päätyneet tiettyihin käännöksiin. Muista että sivujen näkökulma on yksipuolinen,vain todistajien käsityksiä tukeva.
      Haulla löytyy paljon lisätietoa um:sta.

    • ac i m l a i ne n

      ..että Jehovan todistajilla taitaa olla joitain lukuja siitä kuinka monta pelastuu, 144 000ko se nyt oli? ACIM:n mukaan kaikki tulevat tekemään joskus parannuksen.
      ACIM näkee myös opettamistehtävän eri tavalla, ihmisiä ei kehoteta kulkemaan ovelta ovelle ja käännyttämään ihmisiä vaan ensisijaisesti ottamaan Sovitus vastaan itse ja korjaamaan omat virheensä.

      • first_prophet

        Tällaisia eroja juuri hain.
        Käsitykseni I.O.K :sta on vasta muotoutumis vaiheessa, siksi toivonkin apuja "tienviittojen" muodossa, en tarkkoja osoitteita....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4494
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      156
      2655
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1734
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1408
    9. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1390
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1381
    Aihe