Haastan kaikki Linnustajat...

Supi!

Terve kaikille kanalintujen metsästäjille!!!
Jokainen teistä varmaankin tietää että kuinka paljon tuhoa luontoomme kuulumattomat pienpedot (supikoira ja minkki)lintupopulaatiollemme aiheuttavat. Kun siihen lisätään vielä lintujen metsästys niin ei ole ihme että etenkin etelässä valitetaan ettei kanalintuja enää ole... Minulla ei ole mitään linnustusta vastaan mutta teerien ja metsojen katoaminen huolestuttaa! Haastankin jokaisen linnustajan metsästämään vuodessa vähintään yhden supikoiran tai minkin!!! Jos lintuja metsästää niin mielestäni niitä pitää myös suojella. Jos JOKAINEN metsästäjä vastaisi haasteeseen niin saisimme tulokaspeto ongelman hetkessä kuriin ja olisipa niitä lintujakin enemmän metsästettäväksi!!! Sitäpaitsi pienpetojen metsästys haaskalta, raudoilla ja loukuilla on varsin mielenkiintoista ja antoisaa puuhaa samalla kuin taas vuoden joutuu odottamaan kanalintujahdin alkua!!! Hyvää alkavaa talvea teille kaikille!! T: Velvollisuutensa tehnyt linnustaja. :)

4

1156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyymies

      Tosi hyvä ehdotus. Tehkäämme siis näin. Pitänee alkaa rakentamaan loukkuja läjäpäin.

    • minä mukaan

      voi kun tää toteutuisi.Nyt konkarit kirjoittamaan ASIALLISIA vinkkejä miten niitä on paras pyytää.Niin sovitaan että kanahaukasta saa bonus pisteitä!!!

    • metsästäjä.

      kanalintuja suihinsa? Kun koirani karkeakarvainen saksanseisoja, ihmettelen sitä erinomaista hajuaistia aina löytää jostain tuulen suunnalta kanalintuja kun se on suden sukua.
      Susia ei sais lisääntyä enempää tänne!

    • jake

      joo kyllä tuolla lintumetällä mulla ainakin silleen ollu että jos minkin tai supikoiran nään niin varmasti kenttään läsäytän vaikka harvemmin niitä päivällä näkee :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      106
      4743
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      400
      1447
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1094
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1078
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      932
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    8. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      917
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe