mulla ny on tällänen typerä ongelma, tai no ei sitä ongelmax voi sanoo.. mut oon ihastunu naapurin tyttöön, tiän et se on myös lepakko mut siit en oo ihan varma et seurusteleeko se jonku kans..en vaan tiä miten voisin siihen tutustua ku oon kuitenki aika ujo ja ois hassua mennä vaan töksäyttään sille jotain.. moikataan kyl ku nähään mut se ei varmaan edes aavista et multa meinaa lähtee jalat alta joka kerta ku sen nään :) ..mitä ihmettä voin tehä vai unohdanko koko tyypin??
ihastunut :)
ihastunut :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
no tietenkin;"teet tikusta asiaa".. Juttelet niitä näitä ja kyselet kuulumisia. Rohkea rokan syö! Ehdota että olisi kiva tutustua!
moikkaan naapuritalon lepsutyttöö...=;D
Se on kyl mua 20v nuorempi.......
Meet rohkeesti sanomaan: "Olis hauska tutustua suhun paremmin, kun kumminkin naapureita ollaan. Ehditkö vaikk tulla kahville huomenna?" Silleen ihan luonnollisesti vaan, kyllä niin voi tehdä. Ihan kaverina.
Joo, tiedän että se on vaikeeta, mutta kyllä se siitä. Mieti miten itse reagoisit, jos joku kaukaisempi tuttusi tulisi sanomaan noin. Tuskinpa nauraisit päin naamaa tai kieltäytyisit.
Pidän peukkuja! ;-)
kannustuksesta =) jospa rohkasen mieleni ja käyn jutulla ku seuraavan kerran nään sen... ei kai se pure :)
ja kysyt oisko sillä lainata tulitikkuja..
Sit vaivihkaa hivuttaudut sen soffalle..
Ja sit jo makuukammariin. Kokeile
Heh heh - niin, oikeesti, kuin monen naapuri (kaupungissa) on pyytäny ihan muuten vaan "naapuruusmerkeissä" kahville, tai ees lainannut tulitikkuja (saati sitten niitä klassisia leivonta-aineksia).... Kyllä mulle ainakin tulis tosta mieleen vaan just mahdolliset takaa-ajatukset - mutta ehkä sitä kivempi oliskin saada kahvikutsu ;)!
Niin että rohkeesti vaan jutteleen - ei kai siinä ainakaan mitään voi menettää!? Jos oliskin varattu, ainaskin voit saada kivan uuden kaverin. Ja varmaan "alan harrastajana" osaa tarvittaessa ite sanoakin, jollei - syystä tai toisesta - syvällisempi kanssakäyminen kiinnosta.
Kaiken kaikkiaan tosi söpön kuuloista tollanen ihastuminen - tulee mieleen oman suhteen alkuajat... :)
Mun naapuri kävi ihan kaupungin kerrostaloasunnossa kyseleen lainaan milloin mitäkin, kuten vehnäjauhoja piparkakkuihin :D Kerran oli tarvis myös haarukoita lainaan, kun vieraita oli tullu käymään ja omat ei riittäny! :D Eikä taatusti ollu taka-ajatuksia.. Hyvin toimi meillä tämä naapuruussuhde, kunnes pois muuttivat.
yrität aina jutella. Pyydä lenkkiseuraksi ja kävelylle. Siinä sitä voi tutustuakin paremmin.
Jotenkin niin romanttista, ihastunut naapuriin.. ;) voi ku munki naapurissa asuis joku lesbo tyttö.. :D hmm..sen kun alat vaan moikkailee ja rohkeesti vaan juttelemaan! Ei sinä mitään menetä. En mä ainakaan pahastuis jos joku naapuri tulis juttelemaan, haluais tutustua ;) tsemppiä!!