Elikkä mulla on kotiverkko kytkimen kautta joska adsl motukssa o vaa yks portti. Mitenhän mun pitäs laittaa toi ip-osoitteen hankkkimen. Pitäsköhän se olla automaattinen. Mulla o tollai 512/512 laajakaista.Tiedostojen jako koneiden kesken tunttuu toimivan hyvin. Toi IP:n hankkimisessa on valittu "Hae IP-osoite automaattisesti". Sama asetus on molemmissa koneissa. Nyt on ongelmana se etten voi pitä ollenkaan palvelinta niinkuin ennen. Ainoastaan palvelin koneella pääsee palvelimen sivuille. Pitäisiköhän toiseen koneista määritellä jokin ip osoite jonka se hankkisi. Esim. joku 192.168....???
Kiitos etukäteen HYVISTä vastauksista!!!
Kiitos etukäteen HYVISTä vastauksista!!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lue keskustelu kokonaisuudessaan allaolevasta linkistä:
http://www.tietokone.fi/foorumi/keskustelu.asp?threadid=62299&areapage=1
Ja tässä osa klippinä, toivottavasti tästä on apua:
Jos haluat yhdistää varmasti ja turvallisesti koneet sisäverkkoon, joista on yhteys Internettiin ADSL-modeemin kautta tee näin:
WIN9x-koneet
1. Asenna netbeui kaikkiin koneisiin
2. Määrittele koneille nimet ja sama työryhmä
3. Poista resurssijakosidokset tcp/ip-protokollasta
4. Jaa tarvittavat resurssit (kirjoittimet, kansiot)
5. Buuttaa koneet ja verkko on valmis
WIN9x ja XP/W2k-koneet
1. Asenna win9x-koneeseen IPX-protokolla sekä sen netbios
2. Määrittele koneille nimet ja sama työryhmä
3. Asenna XP/W2K-koneisiin NWlink/IPX/netbios
4. Poista win9x-koneista resurssijakosidokset tcp/ip-protokollasta
5. Poista XP/W2K-koneista Lmhost-palvelut sekä netbios tcp/ip:n päältä
6. Jaa tarvittavat resurssit (kirjoittimet, kansiot)
7. Buuttaa koneet ja verkko on valmis
XP ja W2K-koneet
1. Määrittele koneille nimet ja sama työryhmä
3. Asenna XP/W2K-koneisiin NWlink/IPX/netbios
4. Poista XP/W2K-koneista Lmhost-palvelut sekä netbios tcp/ip:n päältä
5. Jaa tarvittavat resurssit (kirjoittimet, kansiot)
6. Buuttaa koneet ja verkko on valmis
Ohje toimii myös hubilla tms. yhdistettyihin sisäverkkoihin sekä sisäverkkoihin, joissa Internet-yhteys on jaettu yhden koneen kautta.
IPX/netbios on toimiva sisäprotokolla myös peleille ja sillä varmistat, ettei tcp/ip kuljettele jakoresursseja ympäri Internettiä ja tcp/ip on pelkästää Internettiä varten.