Voisitteko kertoa mulle vähän hiivasienestä? Minkä ikäisten vaiva yleensä ja mitä oireita? Ehkäpä kutitus?? Mulla ainakin varsinkin yöllä pitää hereillä kun alapäätä kutittaa, ja ois saada selkoa syistä.. Voisko olla syynä 3 viikkoo sitten alotettu aknelääkekuuri?? Mielipiteitä?! Entä hoito? Ois aika kiva tietää... :)
APUA!?
Feeniks
5651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hiivatulehdus ei ikää katso. voi ja toisille tulee hyvin herkästi lääkekuurien yhteydessä. voi kokeilla ilman reseptiä saatavia puikkoja mut suosittelen lääkärin määräämiä lääkkeitä.voit kokeilla ensin omahoitoakin. syö maustamattomia asidofilus tuotteita.vältä valkosta viljaa kaikessa muodossa ym.yleensä jos joutuu monta lääkekuuria syömään hiivaan peräkkäin, se saattaa vaan pahentua.
Okei kiitos tosta oli paljon apua ! :) Ne hoitopuikot pitää kai ostaa apteekista..? Minkähän hintasia ne mahtaa olla? Voiko niitä käyttää vaikken ookkaan varma onko kyse hiivasta?? Voiko se muuten parantua itestään ja kauanko parantuminen kestää suurin piirtein ilman hoitoa ja puikoilla? Tietenki yksilökohtasta mut suunnilleen.
Ois tässä nimittäin matka tiedossa, ja ois kiva olla terve siihen mennessä..
puikot on apteekista ostettava. Hinnasta en tiedä, mutta esim. canesten yhden päivän kertahoito tai kolmena päivänä yksi puikko. Voi käyttää vaikka ei olekaan varma hiivasta.
Hoida vaiva pois ennen matkaasi!
oma kokemus just nyt kun olen lääkekuurilla alkaa loppuvaiheessa kuuria tuntumaan kuumotusta ja kutinaa alapäässä eli meinais hiivaa, no, eikun herkuttelu pois, nyt olen 2 pv syöny vaan ruisleipää kalkkunaleikkeellä ja tomaatilla.puolukkapuuroa joka tehty kauramannaan ja paljon puolukoita. aina kun oon syöny viimeseks suupalaks muutama lusikallinen puolukkaa.eipä kutittele enää.tää on vaan mun kokemus ja konsteja on monia.tulee samalla pieni laihis... hyvää matkaa sulle!
hiiva ei ikää katso. Voi olla pienilläkin lapsilla.
Apteekista saa niitä 1-3 päivän kuureja. Itse olen käyttänyt sitä 1 päivän yhdistelmä pakkausta ja se maksoi muistaakseni noin 19e. Mut oli siitä onneks apua.