Ihmettelen, miksi nykyään kukaan ei halua ulkosaunaa? Aina kun puhutaan "nykyajan mukavuuksista", niin tarkoitetaan sisäsunaa.
Itse korjasin sata vuotta vanhan hirsitalon perinteisiä materiaaleja ja arvoja kunnioittaen vakituiseen asuinkäyttöön. Tein päärakennukseen kylpyhuoneen ja sinne asensin altaallisen suihkukaapin. Missään vaiheessa en edes ajatellut tekeväni saunaa päärakennukseen. Piharakennuksessa oleva sauna kunnostettiin ja olemme olleet sen löylyihin erittäin tyytyväisiä. Saunominen piharakennuksen saunassa tuntuu todellakin erilaiselta. Sauna on iso ja ilmaa riittää. Seinät vanhaa tummunutta hirttä, jota katsellessa silmät lepäävät. Lisäksi saunomisen jälkeen ulkokautta sisääntullessa keho jäähtyy niin, ettei sanomisen jälkeen olo tunnu sillä tavalla hikiseltä kuin usein sisäsunomisen jälkeen tuntuu.
Ottakaahan kantaa ulkosaunan ystävät. Vai onko teitä enää jäljellä muita?
Ulkosauna
5
1552
Vastaukset
- Ehdottomasti
Käytetään ulkosaunaa todella ahkerasti, vaikka on myös hyvälöylyinen sisäsauna - tietenkin puulämmitteisiä molemmat, ulkorakennusta kun ei ole täysin eristetty. Silti käytetään sitä joskus myös talvisin. Keväällä oikein odottaa koska ulkosaunakauden saa taas avata, JES! Siellä on tunnelmaa, sopivasti kosteutta ja ilmaa, vähän isompikin se on. Ja sitten on kiva istuksia ulkona tai saunakamarissa ja virvoitella kylmillä juomilla :) Silloin on elämä ihanaa...
- Raimo
Hankittiin reilu vuosi sitten kesänviettopaikaksi vanha maatila. Päärakennus rakennettu vuonna 1890, ja sinne sisävessa kaiketi joskus 1970-luvulla. Hajonnut vesimittari oli pilannut alimmat hirret parin metrin päähän vesimittarista. Tästä viisastuneena pyrin pitämään vesisysteemin mahdollisimman pienimuotoisena talon sisällä, ja remontoituun kylppäriin tulee myös kunnon suihkukaappi. Enää ei veden kanssa lutrata holtittomasti!
Saunan ajattelin rakentaa pihan aittarakennukseen, kunnes löysimme vanhan navetan nurkasta vesipisteen. Suunnitelmat muuttuivat ja sauna tulee navettarakennukseen. Ei tarvitse rikkoa pihaa vetämällä vesijohtoja muihin rakennuksiin.
Navetta on sinällään navetaksi pieni, mutta "saunaosastoksi" kohtuullisen kokoinen, reilut 50 neliötä. Tarkoitus olisi rakentaa tilaan sauna pesuhuoneineen ja pukuhuone. Suurimman tilan vie oleskelutila, jonne olisi sitten aikanaan mukava hankkia vaikkapa biljardipöytä tms. Seinät on tarkoitus jättää vanhalle hirrelle (kuten päärakennuksessakin tehdään). Navetassa on nyt maalattia, enkä ole vielä päättänyt, valanko lattian betonista vai teenkö rossipohjaisen lautalattian.
Onko vinkkejä itse saunan suhteen? Tarkoitus olisi saada perinteinen ja mahdollisimman hyvälöylyinen sauna - puukiukaineen tietenkin. Nyt kun ensimmäistäkään väliseinää ei ole vielä pystytetty, on mahdollisuuksia melkoisesti. Navetta on sisämitoiltaan n. 7x8 metriä. Rakennus on yksikerroksinen ja pudotan luultavasti välipohjan alas, jolloin saadaan huonekorkeudeksi n. 3-4 metriä.
Hyviä vinkkejä otetaan vastaan. - maalaistollo
meilläkään ei ole päärakennuksessa muuta vesipistettä kuin keittiön hana. saunassa ja pesulla käydään ulkosaunassa ja vessassa puuceessä.ja maailma pelastuu.
- kiinnostavan
Onko tiedossa yhtään uutta omakotitaloa, josta on jätetty sisäsauna pois? Koskee rakentamista suomessa.
- Anonyymi
Vaatimustaso on kasvanu ja voi olla rakennuslupa kysymyskin mitä voi/saa tontilleen rakentaa.
On oll upihasauna meillä aina ,nin kaupungissa kuin maallakin,kaupungissa oli vielä naapurin yhteinen kun paritalo oli.
Talvi asettaa myös ne rajat pihasaunallekkin,vesien jäätyminen on monessapaikassa haasteena ja jos tahtoo ettei jäädy niin pitäs olla saunallakin lämpöä läpi talven,siinä sitä onkin jo työtä nykyihmiselle jokatöissä käy eikä kerkiä oikeen mitää tekee.
Moni varmasti tykkäisi pihasaunasta ellei olisniin paljoa siinä työtä ja vaivaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924530
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2331754- 761440
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401140Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3301082Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051060- 491039
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1441001- 108977
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85954