kellotus..

Ois vähä kysyttävää tälläisesta prossusta: amd athlon 3500 64 tray venice. Paljonko suurin piirtein ylikellottuu? Fsb on nyt 217Mhz, yritin kellottaa 220Mhz, mut pelit pysähtyy parin minuutin pelaamisen jälkeen. Oisko jotain tapaa kellottaa enempää? Emo on: msi k8n neo2 platinum.
2461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

3400 s754
MSI K8N neo platinum
Kingston ddr400 perusmuisti
pelkällä FSB nostolla 12X200-210=2400:sta 2520Mhz.

seuraavilla toimenpiteillä:

kerrointa alentamalla 12-10x
HT kerrointa alentamalla 4-3x
FSB nostolla 200-260Mhz
voltteja corelle 0,05V
memlock166Mhz

tulos 2600Mhz ja prossu käy jopa viileämpänä kuin vakiona.

ei se aina pelkällä FSB nostolla parhaiten toimi.
oletan että sinullakin perusmuistia(DDR400) joten muistit lukitaan 166Mhz:n asetuksille BIOSissa koska nousee yhtä paljon prosenteissa kuin tuo FSB.
samoin HT kerroin pykälää alaspäin.

eri asia sitten onko tuosta mitään hyötyä, no prosessori on hieman nopeampi.
sinullakin kohtuullisen ripeä prossu ja paras hyöty tuosta kellottamisesta saadaan varmaan kun ostetaan mahdollisimman halpa prossu jota sitten koitetaan kellottaa kalliimpien prossujen tasolle.

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=44795

Äänestä
  • mille peleille tuo prossu ei riitä?
    ehkä kannattaisi näytönohjainta kellottaa jos nyt pakko yleensä on kellottaa.voisi suurin hyöty pelejä ajatellen tulla siten.ja lisäksi se on huomattavasti helpompaa kun ei BIOSTA tarvitse jatkuvasti räplätä. itsekin vain kokeilin tuota prossun kellotusta ja kone on nyt vakio kelloilla.siinä kun pitäisi sitten olla kellotukseen sopivat pelit ja vehkeet jos siihen aikoo ryhtyä.eikä niinkuin minulla esim.halvinta muistia ja AMD:n vakio cooleri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tumppu kirjoitti:

Ois vähä kysyttävää tälläisesta prossusta: amd athlon 3500 64 tray venice. Paljonko suurin piirtein ylikellottuu? Fsb on nyt 217Mhz, yritin kellottaa 220Mhz, mut pelit pysähtyy parin minuutin pelaamisen jälkeen. Oisko jotain tapaa kellottaa enempää? Emo on: msi k8n neo2 platinum.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu