Kissan ja koiran totuttaminen toisiinsa?

mietityttää

Miten kannattaa kissa ja koira totuttaa toisiinsa? Koiran on kiltti ja en usko, että se sitä vahingoittaisi, ainakaan tahallaan.
Olisi siis pitkäaikaisena haaveena hankkia kissa perheeseen, mutta tämä asia mietityttää.

7

1851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mila

      Meillä itseasiassa vain yhtenä päivänä tuotiin kissa taloon kun koira oli viellä ulkona. Siinä sitten hetki tutustuttiin kissan kanssa taloon, leikittiin ja sitten tuli koira. Kissa pelästyi hieman ja juoksi sängyn alle piiloon, siinä sitten varovaisesti koitettiin leikkiä. Pikkuhiljaa ne kaverustu, piti kyllä vähän seurailla ettei nujuuta liikaa kissaa. Nyt ovat hyviä kavereita ja toinenkin kissa on tullut taloon. :)

      • Sinja*

        Tuo on hyvä keino, minkä Mila kertoi. Antakaa kissan ensin tutustua taloon rauhassa ja tuokaa vasta sitten koira paikalle.
        Sen vaan halusin lisätä, että niitä ei tietysti kannata jättää heti keskenään. Ensimmäisinä päivinä olisi hyvä, jos joku ihminen olisi koko ajan paikalla. Jos tämä ei ole mahdollista, niin laittakaa ne siksi ajaksi eri huoneisiin.


      • raksu
        Sinja* kirjoitti:

        Tuo on hyvä keino, minkä Mila kertoi. Antakaa kissan ensin tutustua taloon rauhassa ja tuokaa vasta sitten koira paikalle.
        Sen vaan halusin lisätä, että niitä ei tietysti kannata jättää heti keskenään. Ensimmäisinä päivinä olisi hyvä, jos joku ihminen olisi koko ajan paikalla. Jos tämä ei ole mahdollista, niin laittakaa ne siksi ajaksi eri huoneisiin.

        onko helpompaa tutustutta aikuinen koira ja kissanpentu, kuin aikuinen kissa ja koiranpentu. mulla on kissat 3v ja koiran pennusta haaveilen.


      • 4kissaa
        raksu kirjoitti:

        onko helpompaa tutustutta aikuinen koira ja kissanpentu, kuin aikuinen kissa ja koiranpentu. mulla on kissat 3v ja koiran pennusta haaveilen.

        Kyllä ne kaikki mitä todennäköisemmin tottuu toisiinsa, kissat aikuiseenkin koiraan. Meillä aikoinaan tutustui kolme aikuista kissaa ja 6-vuotias koira ihan ongelmitta. Päästettiin kissat ja koirat asunnossa irti, ja koira tietysti lähti innoissaan tekemään tuttavuutta ja sai aluksi osakseen sähinää ja hellästi töppösestä. Kissat myös piilotteli jonkin aikaa ja seurailivat koiran liikkeitä, ja pian uskalsivat itsekin lähteä liikkeelle ja hoksasivat nopeasti että koira on ihan harmiton. Nykyään ovat hyviä kavereita ja kissat puskevat paljon koiraa ja se vastaavasti antaa niille isoja märkiä pusuja päähän. Jos koira on kiltti jne. niin kyllä ne uskaltaa yksinkin jättää seuraavana päivänä.


    • misu

      koiran puolesta ennemmin pelkäisin kun kissan. tuskin koira pikkuista pahemmin kiusaisi,mutta kissan kynnet voi tehdä nopeasti pahaa jälkeä. itse en aluksi päästänyt koiria lähelle kissaa. portin takaa saivat vähän haistella ja kissa kyllä käytti siinäkin kynsiään.koira ei välttämättä tajua kuinka nopeasti kynnet naamalle tulevat vaan änkevät kuonoaan lähemmäs kissaa vaikka pentu sähisisikin. joten ole todella varovainen kun koiran pentua tutustutat kissaan, ettei satu vahinkoa ja pentu ala pelkäämään koiria. mutta maltilla ja ajalla niistä tulee varmasti hyvät ystävätniin meillä ainakin.

      • Milla-M

        Kyllä useimmat kissat länttäävät ensin ilman kynsiä ja käyttävät viimeisenä keinona sitten kynsien kanssa.. Selväähän kuitenkin on, että pitää seurailla suht tarkkaan uusien tulokkaiden tultua taloon, ettei tapahdu isompia haavereita puolin tai toisin. Meillä kyllä kissa näytti kaapin paikan suhteellisen nopeasti, enkä siihen paljoa puuttunut. Vaikka läpsitty on puolin ja toisin, ei kummatkaan osapuolet kyllä missään vaiheessa ole toisiaan pelänneet. :) Tietty jos on esim. arempi koira tai arempi kissa..


    • Anonyymi

      Onko kukaan koittanut koiran ja kissan tutustuttamiseen passiivista altistusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe