vaikka keskustelu käy kiivana nyt, etittäin tärkeästä aiheesta, eli turkissa riehuvasta tappavasta viruksesta. on syytä muistuttaa niitä, jotka sinne silti uskaltavat vielä mennä eräästä toisesta asiasta. turkkihan on kuten kaikki tiedämme tärkein portti, aasiasta eurooppaan saapuvalle huumausaineelle. joten sitä liikkuu turkissa paljon. eli tarkkuutta matkalaukkujen ja kassien kanssa. elkää päästäkö hotellihuoneisiin paikallisia tarjoilija poikia, sujauttaan mitään laukkuihin. ettette joudu tietämättänne muuleiksi. huume tuomiot turkissa on kovat jos jäätte esim. lentokentällä kiinni.
ei pidä unohtaa
arttu
9766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä kirjoitat aivan loistavaan tyyliinsi ja faktaa!! Hienoa ARTTU!
Kerron tähän saumaan mitä äitilläni (hän oli Turkissa 3 vuotta sitten). Siis Äitini kävi Turkin reisussa. Hänen ja hänen kaverinsa hotellihuoneessaan vieraili varas yöllä. Äitini ja hänenen kaverinsa huomasivat aamulla, että heiltä oli hävinnyt korjua ja äitin kaverilta toinen rahapussi jossa oli hieman rahaa. Kerrottuaan oppaalle asiasta niin opas kertoi, että muutamaa viikkoa aikaisemmin oli tapahtunut samankaltainen asia. Minua askarruttaa jälkeenpäin oliko kenties Hotellin henkilökunta varkauden takana?
samanlainen tunne tuli myös minulle siellä, että hotellien ja ravintoloiden henkilökunta saattais harjoittaa kyseistä toimintaa joko suoraan tai välillisesti. viittaan esim. saamaani tyrmäys tippa asiaan. tällasien asioiden takia en tule turkkiin enään menemään. ei varmaan repe sinunkaan äiti sinne enään mene? on niitä paikkoja vielä maailmassa, missä ei tarvitse pelätä oman hotellin henkilökuntaa, kuin ei myöskään maailman hirveintä virus tautia.
Ei sitten tullut äidillesi ja hänen kaverilleen mieleen,että olisivat vuokranneet tallelokeron??
Minä en ainakaan säilyttäisi missään maassa koruja ja rahaa hotellihuoneessa.
Niiden ainoa,oikea paikka on tallelokero.
Edes Suomessa matkaillessa en luota hotellien henkilökuntaan.
eikä ole mitään kadonnut huoneestani. Tosin olen piiloittanut huoneisiin käteistä mm. hikisiin lenkkisukkiini tai kenkään. Sillä joissakin paikoissa on tallelokeroistakin kadonnut rahaa jne. Sitä en tiedä onko Turkissa?
Ajatella, KOLME vuotta sitten joltain varastettu jotain. Hoh hoijaa, multa ikinä varastettu mitään vaikka olen reissannu yli 20 vuotta. Missään maassa, toistaiseksi. Kuka hitto jaksaa tällekin palstalle lähettää vanhoja muisteluita (jonkun toisen vielä). Ja Repen mielestä varmaan on niinkin, että vain ja ainoastaan Turkissa varastetaan? Muutenhan hän joutuisi joka maan palstalle vierailemaan ja jäisi elämä elämättä.
Hellanlettas..riehuuko taala Turkissa joku virus vai? Todella paljonmpa tuntuukin riehuvan. 9 ihmista tarkkailuss ja kellaan ei todettu virusta. Te siela Suomessa vaan suurentelette kaikkea mahdollista kun teilla on siela niin pirun tylsaa. I know.Mutta suodaan se teille sinne. Ei,en ole kirjoittelemassa mistaan turistikohteesta vaan maan kauniista paakaupungista.
epäsiisti ja saastainen.
Hell sinkinne yhtaan parempi? Siela ei juurikaan tormaa ystavallisiin ihmisiin ja loskapaskassa on tosi kiva laahata. Ankarassa on hyvat seka huonot puolensa..
Kuule täällä on paljon rehellisempiä ja sivistyneempiä kuin siellä simpanssien valtakunnassa, jossa lintuvirukset jyllää.