alaikäsyys

mä kyllä tiiän miten kivaa on juoda,vaikka olisikin alaikänen,koska oon itekin juonu aika rankasti pikkusena,mutta kelatkaas sitten kun ootte ite täysikäsii ja voitte tasan juoda ihan millo vaa melkein mitä vaa ja kukaa ei kiellä tai rankase! Musta on ainakin helvetin hienoo saada ostettuu omat viinat kaupasta ja alkosta nyt ku oon sen 18. mustakin tuntu tosi vaikeeelta venaa siihen asti,mutta riemu on suurin ku sit ootkin 18! kyl te jaksatte venaa! se on joskus liianki vaikeeta
7991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En suosittele sulle enää yhtään alkoholia. Säästä mieluummin kaikki aivosolusi sillä näytät tarvitsevan niistä jokaista.

Äänestä
  • nimpä...! tottapas tuhiset... :)

    Äänestä

  • Aamen.

    Äänestä

ei käy....pitää nuorempanaki opetella juomaa erttä vanhempana on kunnon kokemuksen suosittelen teille kaikille alaikäisena viinan juontia yms.tupakanpolttoa,ja huumeiden käyttöä.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

No on se kaikkien onni että sinäkin täytit kahdeksantoista ja saat ostaa viinaa, herrajumala! Tai et edes vielä saa. Saat vain mietoja juomia, mutta kyllä sinulle pitäisi pirtua myydä. Tai olisiko teollisuus-sprii parempaa, että varmaan tulisit känniin ja kuolisit vittuun täältä.

Jos koko elämän onni ja autuus on se että saa VIINAA, niin jo on sulla elämä aika helvettiä. Miten te 18v tollot olettekin vielä noin idiootteja!!

Sä oot oikein odottanu, laskenu päiviä, että milloin saa viinaa laillisesti niin ettei kukaan kiellä. :D HAH HAH HAAA!! Ootko pitäny oikein almanakkaa tai aamukampaa? Kyllä nyt on riemu rajaton, shampanjat avattu ja elämä loistelee kirkkaana edessäsi kun saat ostaa VIINAA. Saan kännätä räkä poskella rauhassa, saa örveltää, oksentaa ja nolata itsensä. Saa mennä jopa ihan baariin ostamaan olutta... Mitä tästä elämästä enää voikaan puuttua. Vaikka elämä potkis, mutsi hakkais ja faija raiskais, ei sen väliä... pääasia että saa ostaa viinaa.

Ennen vanhaan nuoret odotti että olivat täysi-ikäisiä ja saivat äänestää - vaikuttaa yhteiskunnallisiin asioihin. He odottivat että saavat ajokortin ja pääsevät ajelemaan... Nykyisin nämä tolvanat odottavat kieli lattialle asti pitkänä, että milloinko ikää tulee niin paljon että saa korkata.

Sitten mietitään miksi täällä alkoholisoidutaan ja miksi suomalaiset sairastuu masennukseen. Minä ainakin sain masennuksen oireita luettuani juoppo-kirjoituksesi, koska minusta on suoranainen sääli että olet jo noin alhaalla. Sinä saat puolestasi sen alkoholismin ja tässähän me olemme... kaksi ja molemmat.

Äänestä

Mulla meni kyl parin vuoden jälkeen kiinnostus hommaan sen jälkeen ku tuli täysikäseks. Vähentyny huomattavasti alkoholin nauttiminen...voi toisaalta johtua myös siitä ettei edes aikaa olisi nykyään.

Äänestä
  • nii sä saat ostaa viinaa mut mitä me muut siitä hyödytää? oliks tässäkää topicissa mitää ituu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


18v täyttänyt kirjoitti:

mä kyllä tiiän miten kivaa on juoda,vaikka olisikin alaikänen,koska oon itekin juonu aika rankasti pikkusena,mutta kelatkaas sitten kun ootte ite täysikäsii ja voitte tasan juoda ihan millo vaa melkein mitä vaa ja kukaa ei kiellä tai rankase! Musta on ainakin helvetin hienoo saada ostettuu omat viinat kaupasta ja alkosta nyt ku oon sen 18. mustakin tuntu tosi vaikeeelta venaa siihen asti,mutta riemu on suurin ku sit ootkin 18! kyl te jaksatte venaa! se on joskus liianki vaikeeta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu