Minimointi

Eli..eli...onko olemassa konstia minimoida taustalla toimivat prosessit. Kiintolevy raksutta lähes yhtenään vaikka mikään näkyvä ei ole käynnissä. Helvetin ärsyttävää, vie muistiakin turhaan sekä prossutehoa. En kuitenkaan tahtoisi poistaa järjestelmästä ohjelmia, kaikki on tarpeellisia.
4320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.theeldergeek.com/services_guide.htm
Tuolla selostus palveluista..osan voi hyvin disabloida...toiset voi laittaa manual jolloin ne käynnistyy tarvittaessa..


ensimmäiseksi katso sieltä rekisteristä ohjelmat jotka on käynnistymässä bootissa..
hmm helpolla pääset katsomaan
käynnistä > suorita > msconfig

Äänestä
  • ...Vielä sittenkin löytyy avuliaita, hyviä vastauksia antavia viksuja ihmisiä.

    Äänestä

Tuota manuaaliseksi asettamista ei vaan järjestelmän kokoonpanosoveluksista pääse määrittämään. Mistä tämä onnistuu?

Äänestä
  • omatietokone oikea nappi hallitse palvelut
    tai sitten ohjauspaneeli valvontatyökalut palvelut
    tai sitten oma tapani käynnistä suorita services.msc

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Prosessit kirjoitti:

Eli..eli...onko olemassa konstia minimoida taustalla toimivat prosessit. Kiintolevy raksutta lähes yhtenään vaikka mikään näkyvä ei ole käynnissä. Helvetin ärsyttävää, vie muistiakin turhaan sekä prossutehoa. En kuitenkaan tahtoisi poistaa järjestelmästä ohjelmia, kaikki on tarpeellisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu