sanokaas, että kannattaako ostaa mitään videotykkiä, kerran nuo uudet dvd formaatit ovat jo etuovella tulossa? pystyykö nykyiset videotykit toistamaan noiden kahden dvd-"formaatin teräväpiirto kuvaa?
entäs dvd-soittimet? kannattaako enää ostaa mitään hyvää dvd-soitinta, kun noille uusille formaateille tulee omat "dvd"-soittimet? sit vielä että tietääkö kukaan, että kummasta noista formaateista tulee se lopullinen dvd:n jatkaja?
entäs dvd-soittimet? kannattaako enää ostaa mitään hyvää dvd-soitinta, kun noille uusille formaateille tulee omat "dvd"-soittimet? sit vielä että tietääkö kukaan, että kummasta noista formaateista tulee se lopullinen dvd:n jatkaja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensin vastaus yleisellä tasolla: Et koskaan pääse nauttimaan minkään tasoisista laitteista jos aina odotat uutta ja tulevaa, "parempaa".
Nykyisillä tykeillä alle 2000 euron hintaluokassa pääsee jo varsin hyvään kuvaan ja ne pystyvät kohtuullisesti hyödyntämään tulevaa teräväpiirtokuvaa.
DVD-soittimien hinnat ovat nyt jo todella halpoja. Varsin pienellä rahalla saa hyvälaatuisia laitteita.
Uudet teräväpiirtolaitteet ja -elokuvat tulevat ajan myötä. Alkuun niin laitteiden kuin levyjen hinnat eivät varmastikaan ole lähelläkään nykyistä hintatasoa ja elokuvatarjonta on niukkaa.
Kumpi teräväpiirtotekniikka voittaa? Sitä ei pysty ennustamaan, muutenhan ei kannattaisi tehdä kilpailevia systeemeitä!
Täälä hyvä valikoima ja lisää tulossa:
http://welovetrading.com/index.php?cPath=24_67
Jos ostat nyt tykin tulevaisuuden HD kamaa varten nini tulet luultavasti pettymään sillä nykyiset tykit eivät tue ns. PVP-OPM suojausta joka tulee olemaan noissa HD materiaaleissa. Se tarkoittaa sitä että näyttölaitteen täytyy tukea sitä systeemiä että näyttäisivät materiaalin täydellä HD tarkkudella. Jos laite ei tue sitä, video skaalataan alas nykyisen DVD:n tarkkuuden tasoon.
Tämä kaikki on sitä piratismin vastaista taistelua. Varmasti se murretaan, ehkä jopa ennen kuin se tulee markkinoille, mutta ei sitä tiedä.
Jos ostat tykin nyt voit katsoa nyt tämän hetken elokuvia, ja tulevaisuudessa myös. Mutta HD materiaalia et ehkä pääse sillä katsomaan.
Tässä vielä artikkeli asiasta
http://www.pcworld.com/resource/article/0,aid,122738,pg,1,RSS,RSS,00.asp
Tuo suojaus on vain Windows vistassa, eli uudessa windowsissa.
Ei koske tavallisia tykkejä/littutelkkuja. Näissä vastaava suojaus on HDMI, jonka kanssa käytännöllisesti katsoen kaikki laitteet ovat jo yhteensopivia.
Useimmat pikkuisen halpistasoa paremmat tykit ovat pystyresoluutioltaan 720, jolla HDTV )ainakin eurooppalainen versio) näkyy täysin hyvin.
Onneksi niin :) Luulin että se koskee kaikkia laitteita
Pitää olla HDMI tai DVI-I liitin, joka tukee HDCP:tä.
Jos ei tue HDCP:tä, niin käy juuri kuten Pomppiva Poni aiemmin mainitsi.