Toyota Corolla 1.6 16v vm. 2002, ajettu 6000km
Vikalistaa:
- Jarrut täristää (luvattu korjata vasta 15tkm huollossa)
- Ovitiiviste tai ovi viallinen apukuskinpuolella (kauhea suhina yli 100km/h nopeudessa)
- Moottori nykii kylmänä
- Kytkin ravistaa lämpimänä
- Kuljettajan istuimen selkänoja narisee
- Ajotietokone näyttää kulutuslukemat väärin (luotan omaan mittausmenetelmään)
- Maalipinta huono. Naarmuuntuu helposti.
Vikalistaa:
- Jarrut täristää (luvattu korjata vasta 15tkm huollossa)
- Ovitiiviste tai ovi viallinen apukuskinpuolella (kauhea suhina yli 100km/h nopeudessa)
- Moottori nykii kylmänä
- Kytkin ravistaa lämpimänä
- Kuljettajan istuimen selkänoja narisee
- Ajotietokone näyttää kulutuslukemat väärin (luotan omaan mittausmenetelmään)
- Maalipinta huono. Naarmuuntuu helposti.
Vastaukset 23
Vanhimmat
toimii vallan mainiosti, ajettu n. 3000 km. Moottori myös 1.6 linea sol. Ainoa asia, mikä hieman autossa tympii on hyvän ajoasennon löytäminen, joutuu tekemään kompromisseja sen suhteen.
Asiasta kolmanteen...kävitkö vaihdattamassa öljyt 1000-3000 välillä?
Ja tottakai uudessa maalipinnassa pienet naarmut erottuu helposti, jo melkein ekan pesun jälkeen näkyy pintä jälkeä...mutta kokemuksen mukaan samaa tapahtuu myös muissa merkeissä.
Kyllä öljyt vaihdettiin 2400km kohdalla.
Ajoasento melko hyvä vaikka ratti vähän kauas jääkin.
... että uusi Corolla kans syö öljyä saman verran mitä vanhemmat mallitkin? Kun toi edellinen kysyjä kysyi, että "vaihdatko öljyt 1000-3000 välein"?
öljynvaihto se 1000-3000 km välillä oleva. Eikä ne vanhatkaan corollat niin kauheassa öljynsyöjän maineessa mielestäni ole.
Jos ei raaski viedä huoltoon, niin vaihtaa vaikka itse.
Mutta eikös takuu raukea jos itse ähellät ja kone menee PAS-2 Tai menee... No eipä ne 21vuotta vanhatkaan corollat syö vielä oljyä
niin mitkä sitten söisi?
Ensimmäinen öljynvaihto tehdään 1000-3000km välillä. Sen saa tehdä itse tai vaihdattaa missä haluaa eikä takuu raukea pelkän öljynvaihdon ollessa kyseessä.
Seuraavat huollot sitten 15tkm välein jotka takuun voimassaolon takia kannattaa teettää merkkiliikkeessä.
1000-3000 km kohdalla (ei välein) öljynvaihto uusiin autoihin siksi, että uudesta koneesta irtoaa metallia ja siksi puhtaat öljyt näin varhain tilalle. Tämä on ns. uuden auton sisäänajoa.
...vai irtoaa korillasi koneesta metallia! ...vain juntti tojotamies tuulipuvussaan puhuu tuommoista paskaa!
Jos olet koneiden kanssa pelannut, niin tiedät, että kaikista moottoreista irtoaa uusina ja myös vanhoina metallia. Minne joutuu esim. venttiilin kaulasta metalli, kun venttiilin kaula pyöristyy tai sylinterin seinämistä, imukanavista jne. ? Uusi moottori ei ole täysin hioutunut "muotoonsa" ja siksipä järjestään kaikilla merkeillä saavutetaan esim. TM:n käyttötestissä paremmat kiihtyvyydet testin lopussa kuin alussa. Voit katsoa TM:stä myös kuvia kuluneista moottoreista.
P.S. Ajan Carinalla ja vaihdan öljyt n. 10000km välein.
käsitteestä juntti ja pukeutumistyylistä. Laitappa tulemaan koulutustasosi ja ammattisi sekä kultturiharrastuksesi, niin puhutaan sen jälkeen lisää. Pukeutumistyylistä voin sanoa, että tuulipukua minulla ei ole ollut 20 vuoteen ja tälläkin hetkellä päälläni on mustat nahkaiset kävelykengät, mustat sukat, mustat suorat housut ja lyhythihainen kauluspaita, mites sulla ?
...pukeutumisestani ja kulttuuriharrastuksistani:
Tällä hetkellä ei ole päällä mitään, koska asiakkaan jäljiltä kävin juuri suihkussa.
Aika paljon tulee käytyä erinäisissä asiakkaitteni tilaisuuksissa kavaljeerin ominaisuudessa. Viimeksi mm. kulttuuritalolla oli erään IT-yrityksen järjestämä pantomiimiesitys Stella Polariksen toimesta.
Ja ajaa ooppelilla missä kone ei edes kestä sitä ensimmäistä öljynvaihtoa ja kun sen moottori avataan on se ilman muuta metallilastua täysi leikkaamisesta johtuen !
Voi pientä pikkupiliä.
Kun ostaa kunnon länsimaalaisen auton, niin siinä ensiöljyt vaihdetaan vasta 20 tkm huollon yhteydessä. On näet koneet laitettu tehtaalla jo siihen kuntoon ettei lastuja koneesta irtoa.
vaihdetaan öljyt ja se kuulemma riittää. Seurava huolto (ja öljynvaihto) on just 20 tkm kohdalla. Uusi malli ja huoltoväli 15 tkm? Huonosti tehty toyo!Olette käyttäneet vanhentuneita tietoja kopioinnissa!
Näillä kopiokoneilla ajaakin sen 600 tkm, kun vaihtelee öljyt tarpeeksi usein ja pitää muutenkin kunnossa.
Mites niillä "lasna"-autoilla?
nythän sulla on eurostandardien mukainen auto
vikoineen kaikkineen.
Kun toyo siirtyi toiseen vaiheeseen kopioinissa! Vikoja syyntyy alussa. Kuoret vastaavat Eurooppalasita standardia mutta esim. ajo-ominaisuudet ja laatu laahaa perässä...
Miksi tyytyä kalliiseen kopioon kun voi ostaa aidon Eurooppalaisen Auton?
Vaikka se ois paras ja kestävin auto mitä maa päällään kantaa, niin en kyllä uutta korolla laittais ku se on niin pirun RUMA RUMA RUMA RUMA RUMA RUMA RUMA RUMA RUMA
Hei ranskanpulla. Maailma muuttuu. Sämpylä ja baskeri on Ranskalaisen mielestä nättejä ja pehmeät joulupaketit magnifisienttejä = jouset.
Herasin viime yona kello neljan hujakoilla hirveaan renkaiden ulinaan jonka jalkeen kuuliu karmea pamaus. Katsoin ulos pilvenpiirtajan ikkunasta (onneksi oli 11. kerros joten viela erotti tapahtumia kadulla)
Uusi toyota corolla oli jalkakaytavalla kylki kasassa.
Keskella risteysta seisoi honda accord josta oli keula kasassa. Valkeaan minihameeseen sonnustautunut tytto nousi kannissa accordista ja alkoi kirkua.
Tojotasta ei noussut ketaan. Paikalle tuli ambulanssi ja sitten ruumisauto.
Voi kun paasisin taalta helvetista takaisin Suomeen ja Renault kauppaan niin ostaisin Laguna II:n joka on saanut 5-tahtea tormaystestissa ja on edelleen paras auto sivutormayksissa.
Etta mielummin ranskanpullalla!
terveisistä. No ei se ainakaan corollasta rumaa tee, jos kolaritestissä ei tule viittä tähteä. Lagunasta taas on tehty ruma ilmeisesti sivutörmäysturvallisuuden takia.
Eikös siellä (kaikella kunnioituksella) maailman meren takana kuollut useampiakin ihmisiä pienen koneen törmätessä isomman ns. arkaan paikkaan.
Kyllä siellä Lagunakin kyydissä on heikko olla, jos joku pamauttaa kunnolla kylkeen.
Tuota meikäläisten Corollaa ei muuten ymmärtääkseni myydä Jenkeissä, vaan siellä on oma mallinsa. Muutenkin usko Corollan pärjäävän hyvin crashtestissä, niin kuin muutkin Toyotat.
Jokaisella on onneksi mahdollisuus valita autonsa, joten sinä saat ajaa onnellisesti renaultilla ja meikäläinen Toyotalla.