Mitä on regeneroitu suola - astianpesukoneeseen?

Whirlpool astianpesukoneessa palaa merkkivalo, joka ohjekirjan mukaan edellyttäisi regeneroidun suolan lisäämistä. Koneessa on pohjalla kannellinen aukko, johon ko. suolan voisi laittaa. Mistä ihmeen suolasta on kysymys? Mistä sitä saa ja onko Suomessa tarpeen?
63830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sitä käytetään vain paikoissa, jossa on kova vesi. Mut jos paikkakunnallasi on kova vesi niin sitten täytyy käyttää, se on sellainen erikoissuola. Sit samalla kun sulla oli se toinenkin kysymys niin älä missään tapauksessa käytä astioita ilman erillishuuhtelua (koneella tai käsin) kun konetiskiaineet ovat melkoista myrkkyä. Huuhdo kunnolla. Ootko kokeillut nestemäistä konetiskiainetta?

Äänestä

Soitappa maahantuojalle niin eiköhän asia selviä. Todennäköisesti et tarvitse käyttää suolaa, mut luultavasti käy ihan karkea merisuolakin.

Äänestä
  • ei kannata arvata ja kokeilla mutu juttuja näissä koneissa! Eli siis tavallista merisuolaa ei saa laittaa tiskikoneeseen! Siihen on ihan oma suola jota saa ainakin huoltoliikkeistä. Suolaa ei tartte käyttää pää sääntöisesti suomessa meillä on niin pehmyt vesi!

    Äänestä

  • kuulkaas kirjoitti:

    ei kannata arvata ja kokeilla mutu juttuja näissä koneissa! Eli siis tavallista merisuolaa ei saa laittaa tiskikoneeseen! Siihen on ihan oma suola jota saa ainakin huoltoliikkeistä. Suolaa ei tartte käyttää pää sääntöisesti suomessa meillä on niin pehmyt vesi!

    saa suolaa käyttää, kunhan käyttää joditonta karkeaa merisuolaa, mutta poikkeuksia voi olla. Kuten sanoin kannattaa tarkistaa maahantuojalta.

    Äänestä

  • katju kirjoitti:

    saa suolaa käyttää, kunhan käyttää joditonta karkeaa merisuolaa, mutta poikkeuksia voi olla. Kuten sanoin kannattaa tarkistaa maahantuojalta.

    Apk suola on erilaista puhtaudeltaan ja koostumukseltaan.

    Äänestä

Suomessa ei ole missään niin kova vesi, että tarvitsee käyttä suolaa apk:ssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirsikkax kirjoitti:

Whirlpool astianpesukoneessa palaa merkkivalo, joka ohjekirjan mukaan edellyttäisi regeneroidun suolan lisäämistä. Koneessa on pohjalla kannellinen aukko, johon ko. suolan voisi laittaa. Mistä ihmeen suolasta on kysymys? Mistä sitä saa ja onko Suomessa tarpeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu