jos on ostamassa autoa saksasta, niin miten pystyy varmistamaan ettei auto ole varastettu?
auton osto ulkomailta
Martti
7319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eiköhän se onnistu samanlaisella käsittämättömällä nokkeluudella kuin Suomessakin. Tarkista myyjän henkilöllisyys ja vertaa myytävän auton tietoihin (rekisteriote) omistajasta.
Pyydä myyjä rekisteröimaan auto nimiisi (n.s. siirtokilvet), jos se onnistuu niin kaikki on kunnossa.
Myös rekisteriote kertoo paljon. Saksassa siinä on kaikkien auton entisten omistajien nimet ja osoitteet.
En usko, että Saksassa myydään varastettuja autoja, sen sijaan sieltä häviää paljon autoja itänaapureihin.
Suomessa rekisteriotehan ei ole mikään omistusoikeutta luova todiste. Auton todellinen omistaja voi siten olla ihan joku muu kuin rekisteriotteeseen merkitty omistaja. Todennäköistä kuitenkin on, että rekisteriotteeseen merkitty omistaja on todellinen omistaja. Saksan tilannetta en tiedä.
tulisi ottaa kantaa asioihin jotka ovat hanskassa.On yhtä tyhjän kanssa vastata jos ei ole, mitä vastata.Osallistumispakkoahan tähän ei ole, mutta nimimerkkisi viittaa siihen, että tietoa olisi.Moni ymmärtää"lakimiehellä"tituleeraavaa alan asiantuntijaksi, joten sellaiset lakinikkarit jotka maksusta hoitavat ihmisten lakiasioita,voivat pahastua, kun esiinnyt täällä noin pöhlönä.
Olisi hyödyllistä tietää, missä kohtaa viestissäni olin väärässä. Rekisteriote ei ole omistusoikeutta luova paperi Suomessa, mutta Saksan tilannetta en tiedä. Vastauksen tarkoitus oli kiinnittää huomiota siihen, että ei auta rekisteriotteeseen vilkuileminen jos haluaa välttää esim. varastetun auton hankkimisen (ainakaan Suomessa ja ehkä myös Saksassa, josta en tiedä). Rekisteriotteeseen viittasin, koska aiemmissa vastauksissa oli siihen myös viitattu.
Myönnän, etten laiskuudessani antanut täydellistä vastausta siihen, miten pystyy välttämään varastetun auton hankkimisen Saksassa. Asia ei ole yksinkertainen (kuten ei mikään), jolloin on parempi vastata vain siihen minkä tietää.
kahto että numero (auton missä lie onkaan moottorissa tai jossain) on sama kuin papereitten
Kyllä näin on - katso jostain se numero. Tämä on todella tärkeää, että numerot täsmäävät. Muistaakseni saksalaisissa autoissa on numero seitsemän. Se sinun tulisi löytää jostain kohtaa rekisteriotetta ja autosta. Huomaa katsoa myös rekisterikilpi.