Foili vai hakaset?

Genuaa hankkimassa

Olen harkitsemassa Inferno26:n genuan hankintaa. Vanha (vielä hyvä)fokka on hakasilla. Purjehdin paljon yksin. Mitä etua mielestänne saisi jos etuliikki menisi hakasten sijasta foiliin ? En ole ollut mukana veneissä joissa on foili etustaakissa muttei rullalaitetta. Foililla olisi mahdollista alemmassa viestiketjussa esille tullut on/off rullaus. Jos hankkisi profiilin etustaakiin ja UV-suojan takaliikkiin jäisi jatkossa mahdollisuus rullata purje. Täysi rullagenua ei mielestäni kuulu vielä tämänkokoiseen veneeseen.

Onko foilissa oleva purje jotenkin parempi trimmata? Miten purjeen nosto/ lasku käy verrattuna hakasilla olevaan purjeeseen?

9

2713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tesjoki

      Jos/kun et kilpaile, purjehdit paljon yksin on purje hakasilla pidemmän päälle parempi ja luotettavampi vaihtoehto. Genuan etuliikki tuppaa foilia käytettäessä kulua enemmin, jolloin se rupeaa lopulta takertelemaan nostettaessa, ja vaatisi näin nostettaessa miestä keulaa noston ajaksi "ohjaamaan" purjetta uraan. Moitteettomassa kunnossa ohjuri toki toimii, mutta käytäntö kyllä pidemmän päälle osoittaa pelkästään cruisin käytössä hakaset paremmaksi.

      Kisaillessahan foili on ihan ehdoton, pystyt vaihtamaan purjeen "lennossa" toisen purjeen päälle, joten et menetä vaihto operaatiossa juurikaan aikaa. Jos päädyt foiliin on Tuff Luff on luotettavin vaihtoehto, kevyt ja helposti asennettava.

      • tesjoki

        Ja kun fokkasi on jo hakasilla, niin turha sitä on käydä modifioimaan uudelle foilille. Tulisi näin uudelle 1-genualle turhaa hintaa, satsaa sama raha mielummin parempaan leikkaukseen ja materiaaliin.


    • nopeampi

      purjeen vaihdossa. Jos ja kun foilissa on kaksi uraa, voit nostaa uuden, vaihdettavan purjeen ensin ylös ja laskea sitten toisen alas. Hakasilla tämä ei onnistu. Eri asia sitten on, kuinka usein tällaisesta nopeudesta on etua kilpailemista lukuunottamatta. Foilin huono puoli, vaikka laskisitkin purjeen ensin alas ennen pienempään/suurempaan vaihtamista varten, on se että purje menee helposti mereen kun se irtoaa foilista. Hakasilla oleva jää aina keulastaagiin kiinni. Jos helpoutta havittelet hanki rulla ja siihen esim. 110-125% genua, joka toimii muutaman kierroksen rullattuna. Purjemaakari osaa neuvoa sopivan kokoisen genua hankinnassa kun kerrot miten painotat purjehtiessasi.

      • Hop hop

        purjetta ylös vedettäessä on foili todella hankala. Purje takertuu kuitenkin johonkin ja joutuu juksemaan välillä keulaan ja välillä vetämään nostimesta. Syöttäjiä on, tiedän, mutta vaikka saisi syöttäjästä menemäänkin, on irtonainen etuliesma jossain kiinni, esim. knaapin alla ja taas juokset. Ei siis pelkkää foilia, jos yksin purjehdit. Hakaset tai kunnon rulla.


    • mies

      Jos purjehdit paljon yksin niin mun mielestä ehdottomasti rulla. Jos taas on käsiä kannella niin ehdottomasti foili. Tuff Luffia halvempi ja parempi ratkaisu on Harkenin uusi foili. Se on lisäksi tyyllikkään musta :)

      Hakasia en suosittele koska keulaan menemiseltä ei kuitenkaan välty kun purjetta laskee ja sen vaihtaminen lennossa on työlästä.

      • Kokemuksesta voin sanoa että yksinpurjehtian on vaikea saada etupurje alas kovassa aalokossa/tuulessa jos foili on käytössä.
        Käytännössa toinen käsi on varattu kannella pysymiseksi kun tuuli repii etuliikistä vapautunut purje. Hakaset se olla pitää, tai vaihtoehtoisesti hieman ylimitoitettu rulla joka varmasti toimii.


    • JH.

      Et usko, ennenkuin kokeilet, miten paljon rulla auttaa yksin tai pienellä miehistöllä liikkeellä olevan purjehtimista. Paras yksittäinen nikale, jonka olen veneseni hankkinut.
      Nykyiset keveimmät rullarakenteet eivät paljon pelkästä foilista enää poikkea, joten monimutkaisuus ei ole esteenä.

      (Ja ellei rullaa, niin hakaset; jää purje edes keulakannelle kasaan laskemisen jälkeen.)

      • lllll

        Jos päädyt foiliin, niin hommaa rulla samalla. Fokkaankin voi teettää foiliin sopivan nauhan halvalla esim Hartik-sailsillä


    • rullaatirullaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe