Minun -85 rakennettuun talooni vaihdettiin -93 pellit takuuna, kun pinnoite irtosi. Puhdistin eilen vesikourut ja samalla huomasin, että kattopeltien uran pohjasta aivan räystäältä on pinnoite irronnut ja pelti ruosteessa noin 1 x 5 cm alueelta, jokaisessa kuoppakohdassa koko räystään matkalla (n. 150 paikkaa). Jiirien kohdalla irtoamista on myös tapahtunut, mutta vähemmän. Kyseessä on Rannilan Tiilikainen.
Muutaman vuoden kuluttua katto on taas vaihdettava, koska silloin, nyt ruosteessa olevat kohdat ovat ruostuneet kokonaan pois.
Onko kellään kokemusta, miten Decran pinnoite pysyy kiinni? Rannilaa en enää laita katolle.
Mistä kestävää
7
1595
Vastaukset
- katto
Ei sun tarvi Rannilaa enää laittaakaan kun sitä ei enää ole olemassa. Pinnoitteesi on varmaan PVC pinnoite joka ei kestä auringon uv-säteilyä. Kyllähän se sinkki siellä suojaa terästä vielä vuosia ja kestää pitkään. Ikäväähän toi on silmälle, mutta muutenhan se vissiin toimii?? Halvemmalla pääset jos viitsit käydä paikkamaalaamassa räystäät.
- peltiseppä
totta puhut ei se sinkki mihinkään häivy väri on vaan muovi/maali pinnoite!!!!!
- reunakorroosion
esto olisi pitänyt tehdä leikatut reunat maalaamalla jo takuukorjauksessa. Rautaruukin/Rannilan Plastisol pinnoite kuoriutuu reunoilta ja tarvitsee huoltomaalausta.
- mies
laita katollesi plannjan pellit. ruotsalaista laatua, minulla ollut talossa kohta 13 vuotta eikä pinnan irtoamisesta ole tietoakaan... www.plannja.fi
- peltiseppä
mies kirjoitti:
laita katollesi plannjan pellit. ruotsalaista laatua, minulla ollut talossa kohta 13 vuotta eikä pinnan irtoamisesta ole tietoakaan... www.plannja.fi
käytä ihmeessä sinkittyä peltiä eli "kalpeeta" anna olla pari talvee ja maalaa kyllä kestää!! t. 16 vutta kone sauma kattoja.
- pelti seppä
no hupsis piti olla vuotta ! eikä vutta!!!!!!!!!
- 2 Peltiseppä
Totta on että työstetyt reunat ruostuvat profiilikatossa, omakotitaloihin niitä ei pitäisi edes asentaa (Saumakatto ainoa oikea).
Joka uran alapäähän olisi pitänyt tehdä pieni pokkaus jolloin vesi voi vapaasti pudota, ei jää valumaan.
Tee tämä toimenpide ja korjausmaalaa sen jälkeen.
Värivalmista profiilipeltiä ei saisi leikata rälläkällä, se polttaa pinnan muutaman sentin.
Peltiseppä jo v.1980
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934