Mistä kestävää

peltikattoa

Minun -85 rakennettuun talooni vaihdettiin -93 pellit takuuna, kun pinnoite irtosi. Puhdistin eilen vesikourut ja samalla huomasin, että kattopeltien uran pohjasta aivan räystäältä on pinnoite irronnut ja pelti ruosteessa noin 1 x 5 cm alueelta, jokaisessa kuoppakohdassa koko räystään matkalla (n. 150 paikkaa). Jiirien kohdalla irtoamista on myös tapahtunut, mutta vähemmän. Kyseessä on Rannilan Tiilikainen.
Muutaman vuoden kuluttua katto on taas vaihdettava, koska silloin, nyt ruosteessa olevat kohdat ovat ruostuneet kokonaan pois.
Onko kellään kokemusta, miten Decran pinnoite pysyy kiinni? Rannilaa en enää laita katolle.

7

1590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katto

      Ei sun tarvi Rannilaa enää laittaakaan kun sitä ei enää ole olemassa. Pinnoitteesi on varmaan PVC pinnoite joka ei kestä auringon uv-säteilyä. Kyllähän se sinkki siellä suojaa terästä vielä vuosia ja kestää pitkään. Ikäväähän toi on silmälle, mutta muutenhan se vissiin toimii?? Halvemmalla pääset jos viitsit käydä paikkamaalaamassa räystäät.

      • peltiseppä

        totta puhut ei se sinkki mihinkään häivy väri on vaan muovi/maali pinnoite!!!!!


    • reunakorroosion

      esto olisi pitänyt tehdä leikatut reunat maalaamalla jo takuukorjauksessa. Rautaruukin/Rannilan Plastisol pinnoite kuoriutuu reunoilta ja tarvitsee huoltomaalausta.

      • mies

        laita katollesi plannjan pellit. ruotsalaista laatua, minulla ollut talossa kohta 13 vuotta eikä pinnan irtoamisesta ole tietoakaan... www.plannja.fi


      • peltiseppä
        mies kirjoitti:

        laita katollesi plannjan pellit. ruotsalaista laatua, minulla ollut talossa kohta 13 vuotta eikä pinnan irtoamisesta ole tietoakaan... www.plannja.fi

        käytä ihmeessä sinkittyä peltiä eli "kalpeeta" anna olla pari talvee ja maalaa kyllä kestää!! t. 16 vutta kone sauma kattoja.


    • pelti seppä

      no hupsis piti olla vuotta ! eikä vutta!!!!!!!!!

    • 2 Peltiseppä

      Totta on että työstetyt reunat ruostuvat profiilikatossa, omakotitaloihin niitä ei pitäisi edes asentaa (Saumakatto ainoa oikea).
      Joka uran alapäähän olisi pitänyt tehdä pieni pokkaus jolloin vesi voi vapaasti pudota, ei jää valumaan.
      Tee tämä toimenpide ja korjausmaalaa sen jälkeen.
      Värivalmista profiilipeltiä ei saisi leikata rälläkällä, se polttaa pinnan muutaman sentin.
      Peltiseppä jo v.1980

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      162
      12387
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4640
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      139
      3659
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2758
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1656
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1516
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe