Olen jo jonkun aikaa irrotellut 5-6 tapettikerrosta. Kostuttamalla ja skrabaamalla lähtee, mutta tuskastuttavan hitaasti. Onko jollain kokemusta höyryllä irrottamisesta? Tarkoitusta varten lienee olemassa värmeitä, vai onko ne samoja, joilla putsataan autoja yms? Voiko höyry tuhota seinäpintaa (levyä)? Pohjana on osassa huoneita 60-luvun kovalevyä, osassa betonia.
höyryllä
2
584
Vastaukset
- liisterimies
viime viikolla tapetit 50-luvulla rakennetun kivitalon kaikista sisäseinistä.(asuinpinta-ala 89 neliötä. seinäneliöitä en ole vielä laskeskellut). Sekoitin veteen reilusti tapettiliisteriä ja kastelin tällä seinät muutamaan kertaan. annoin aina ennen uutta kastelua seinän "imeä" n. 10 min. Sitten vain raapimaan. Suurin osa tapeteista lähti noin vain vetämällä vuota kerrallaan. Tapettia oli 4 kerrosta. Aikaa meni kaikenkaikkiaan n. 3-4 tuntia. Naapurilla samanlainen asunto ja sama tilanne. Yritti höyryvehkeellä muutaman päivän kunnes kyllästyi postimerkin kokoisten palasten repimiseen, vei kalliin vuokratyökalun takaisin ja käytti tapettiliisteri-systeemiä. 2 tuntia ja homma oli selvä. Ainakin itselläni tapetin alla ollut seinä oli lähes kuiva käsittelyn jälkeen, koska tapetti imi kaiken veden. En usko että se vahingoittaa myöskään kimpi-/lastulevyseinää. Kyprock-seinään en kylläkään kokeilisi.
- seinästä,
jota ei ole maalattu, lähtee tapetit kyllä hyvin pois vesi-astianpesuaine seoksella. Sitä vaan sumuttaa pinnalle ja antaa olla vähän aikaa. Ja voi poistaa tapetit isoina paloina.
Kuitenkin on hyvä varmistua lattian kuvana pysymisestä. Ko. keinoa en suosittele esim. laminaattilattoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016409
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h824905Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1043169Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262215Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191606Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?941181Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3381175Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311086- 48864