rotuuotot

mixeri85

miten tuommoinen rotuunotto toimii?

paikalla on siis jonkin verran tuomareita (en tiedä kuinka monta) ja ne sitten päättää että sopiiko koira siihen tiettyyn rotuun sen rotumääritelmän mukaan....

Mutta pitäähän sillä koiralla olla kuitenkin jotkut paperit... tai siis pitää tietää kuka on emä ja kuka isä... eikö?? ja pitääkö ne/jompikumpi olla rekattuja?

vai voiko oikeesti olla silleen että jos koira sopii rotumääritelmään niin se pääsee rotukoiraksi, ilman että tiedetään kuka emä tai isä??

eihän se voi ollasilleen... eihän?

4

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niksu

      toimii tietääkseni vain paimensukuisilla Lapinkoirilla.
      Ainakaan osassa rodussani ei ole rotuunottoa, onneksi. Jalostusmateriaalia löytyy ympäri maailmaa sen verran, ettei tarvitse ottaa rodun näköisi monirotusia rotuun.

    • href

      Ei se ihan silleen olekaan. Mistä tahansa rekusta ei rotukoiraa saa tekemälläkään vaan tietyissä roduissa on kirjat niinsanotusti auki. Ainakin jackrusselit, porokoirat, onkos mittelspitzit? pohjanpystykorva.

      • mixeri85

        ku meillä nyt on tää paperiton amstaffi. Ja kun sanoin avon faijalle että se on paperiton ja silleen verrattavissa sekarotuiseen niin hän sanoi että käyn vain rotuunotossa niin se saa paperit..

        Yritin nyt siinä sitten jotenkin selittää että eihän se nyt ihan niin voi olla, mut avon faija oli niin varma asiasta ja mä en tienny koko asiasta mitään niin en sit viitsinyt alkaa kinata..

        mutta nyt ollaan sitten taas vähän viisaampia, kiitosteidän :)


      • href
        mixeri85 kirjoitti:

        ku meillä nyt on tää paperiton amstaffi. Ja kun sanoin avon faijalle että se on paperiton ja silleen verrattavissa sekarotuiseen niin hän sanoi että käyn vain rotuunotossa niin se saa paperit..

        Yritin nyt siinä sitten jotenkin selittää että eihän se nyt ihan niin voi olla, mut avon faija oli niin varma asiasta ja mä en tienny koko asiasta mitään niin en sit viitsinyt alkaa kinata..

        mutta nyt ollaan sitten taas vähän viisaampia, kiitosteidän :)

        En löytänyt ainakaan ry:n sivuilta tietoa amstaffien rotuunotosta. Mutta sen huomasin, että amstaffeille on tosi tiukat rekisteröintivaatimukset eli pentueen vanhemmilta tulee olla lonkat, kyynärpäät ja silmät kuvattu, jotta pentue rekisteröidään! Ja terveet pitäisi tietysti olla. Eli aika paljon teettää hommaa kasvattajalle, jos meinaa pentunsa rekisteröidä. Onkohan siinä syy, miksi pentuasi ei rekisteröity?

        http://www.amstaffiyhdistys.net/perinnolliset_sairaudet.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe