Mulla on luonnostaan alhainen testosteronitaso. Seksihalut eivät ole kovin suuret. Lääkärini ei ota asiaa kuuleviin korviinsa, sanoo vain että joillakin on luonnostaan alhaiset tasot ja että libido on niin yksilökohtainen ja vaihtelee eri ihmisillä. Mistä löytyisi lääkäri, joka kirjoittaisi testosteronireseptin?
Testosteroni
Roni Testoste
84383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos käytät pitkään keinotekoista testosteronivalmistetta, se surkastuttaa kehosi oman kyvyn tuottaa testosteronia. Mikäli muita ongelmia ei ole kuin matalat seksihalut, niin ole vain tyytyväinen itseesi. Toinen asia on, jos sinulla on esim. erektiohäiriötä.
Jos kuitenkin haluat koittaa jotain, salikarjut käyttävät testotasojen kasvattamiseen Tribulus Terrestris -nimistä yrttiä, joka kasvattaa rauhasien tuottamaa LH -hormonia, joka houkuttelee kivekset tuottamaan lisää testoa.
Onnea valitsemallasi tiellä.
Kuka sulle on sanonut, että sulla on luonnostaan alhainen testosteronitaso. Testoarvoja ei koskaan mitata, muulloin kun epäillään niiden laskeneen. Minä menin urologille, ja se mittautti arvot, jotka oli alhaalla. Tosin kyllä sen ite tietää, jos testot putoaa kun menee halut. Terkkariin ei kannata mennä kun siellä ei ymmärretä tän asian päälle yhtään mitään. Kannattaa mennä heti urologille, joka määrää korvaushoidon, jos on aihetta. Korvaushoidossa pidetään pausseja jottei oma tuotanto lakkaisi.
Mä olen ollut urologilla ja hormoniarvot on tutkittu. Viitearvojen rajoissa ollaan mutta alakantissa.
Saitko sä sitten korvaushoitoa?
Mulla oli kanssa viitearvojen alarajalla, mutta kukaan ei voi tietää, mitä ne oli silloin kun olin kunnossa. Eli oireiden kartoitus kertoi, että kyse oli testojen laskusta. Osoitteesta www.testosteroni.fi löytyy lomake, jolla voit testata, onko sulla testosteronin vajaus. Mulla arvojen lasku johtui pitkittyneestä stressistä. Stressi lisää kortisolin eritystä, mikä taas johtaa testojen laskuun. Mutta voi toki muutkin syyt olla testojen laskun syynä. Aluksi mulla oli panteston lääkitys, mutta se ei nostanut arvoja. Nyt on testogeeli, joka on alkanut vaikuttaa tosi hyvin. Hyvinvointini ja elämänlaatu on noussut kuukaudessa tosi paljon.
Hyvä juttu sulle! Mä olen myös yhden tuttavan kautta kuullut että testogelistä on ollut hyviä hoitokokemuksia. Hyvää jatkoa.
Euroopassa yleinen yläraja hormonikorvaushoidon aloittamiselle on 15noml.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita että sillä tai edes sen alittavalla arvolla automaattisesti saa korvaushoitoa. Terveyskeskuksessa voi käydä mittauttamassa arvot, mutta jos ei hoitoa saa ja arvo alle 15 nmol, kannattaa mennä yksityiselle urologille. Maksaa n. 60-70 euroa ja saa kelan korvauksen. Ja jos jostain syystä ei sieltä irtoa niin seuraavalle. Kaikki oireet kannaattaa kirjata ylös vastaanotolle mennessä.
Tribulukset yms luontaistuotteet kannattaa unohtaa kokonaan mikäli epäilee hormonivajausta. Tehoja ei ole todistettu ja itse labrakokeilla mitattuna ei ollut mitään vaikutusta.
Korvaushoito määrät eivät haittaa omaa tuotantoa.
Testosteronilla iso merkitys yleiselle hyvinvoinnille. Mahdollinen puute kannattaa todellakin hoitaa. Elämän laatu paranee.
Eräällä 65v tutulle lääkäri olisi kirjoittanut testoa (arvot alarajalla) osteoporoosin torjuntaan, mutta hän testoa ottanut koska pelkäsi eturauhasvaivojensa pahenevan.
Itsellä alkoi mennä kaikki pieleen, olin ollut aikaisemmin kaikkea muuta kuin saamaton ja pitänyt viimeisen tiukkaan firman etua. Sitten alkoi ote lipsua. Vuoden sisään aloin miettiä teston tasoja ja menin testiin, olivat jotain 5 tai silleen. No, Sustanonia on piikitelty kolme vuotta ja olo on palannut entisellen. Ei sen äksympi, mutta takuulla puolemme pidän. Tason laskun huomaa itse, kun on tottunut, ohje on 3 vk välein, itse otan 3 - 6 vk olotilan mukaan. Eturauhassyöpäriskin takia on paras käydä kerran vuodessa testissä, jossa tilanne todetaan.
Jos kerran on ongelmia, ei ne siitä parane, että lykkää kalsareihin. Jos taso on tippunut, onko parempi ilman kuin lääkkeillä, jotka voivat laskea alas tasoa, jota ei edes ole muutenkaan?