eli oollan jo pitkään harkittu jotain isompaa lintua kun undulaatteja aikasemmin on jo löytynyt... nii kattelen näitten isompien kuvia netissä ja näin sellaisen limen vihreän papukaijjan... innostuin siitä.. mutta nyt olisi pari kysymystä... 1.paljon papukaijjat maksavat 2. mistä niitä saa 3. paljon linnun ruokkiminen maksaa... 4. voisiko joku antaa linkkejä joilla kerrotaan näistä isommista papukaijjoista ja mitä ne ttarvitsevat ja muutenkin perus tietoa....
Pientä apua tarvittas
jonsku
71115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja mielellään keskikokoinen koska tiedän että niitä limen vihreita on paljon niin joku keskikokoinen
Näistä linkeistä varmasti löytää tietoa, kannataa myös mennä foorumeihin, siellä on paljon asiaa myös.
www.papukaijayhdistys.fi
www.papukaijat.net
Kysympä vaan, että onhan sulla varmasti ennestään kokemusta papukaijoista? Keskikokoisia/suuria lintuja kun ei mielellään tulisi hankkia ellei olisi ennestään kokemusta, ne kun ovat melko haastavia.
Luulen, että tarkoittamasi lintu on joki amatsoni. Suomessa yleisimpiä amatsoneja ovat siniposkiamatsoni (Amazona aestiva) ja Kultaposkiamatsoni (Amazona amazonika).
Hintaluokaltaan ne menee siinä 900 - 1500€, kultaposket vähän halvempia kuin siniotsat. Joskus hinta voi mennä vähän alle ja joskus jopa ylikin. Muita lajejakin toki Suomesta löytyy, kuten punaotsa, keltaniska, keltapää.. Hinnat pyörii siinä 1400-1600€ kieppeillä.
Suuret linnut tulisi ehdottomasti ostaa poikasena kasvattajilta. Mutta meneppä edellisen kertomille foorumeille ja kysele tietoa!
Siis siniotsa eikä siniposki.. ;)
tietoa kannattaa todella hankki TODELLA paljon eli ts. kaikki tieto. Papukaijat ovat hyvin vaativia ja amatsonit varsinkin ovat luonteeltaan monet aika hankalia. Papparit elävät pitkään ja vaativat aikaa joka päivä monia tunteja päivässä. Sitten kun niitä ei voi enää 'tunteella' ja huolella hoitaa niin niistä tulee kiertolaisia.
Isoa papukaijaa ei kannata niin vaan ostaa ulkonäön, älykkyyden tms. vuoksi ja sen hankitaa on syytä harkita vakavasti ja pitkään.
että varsinkin siniotsilla (ja muilla amazoneilla) on erittäin voimakas pesänpuolustamisvaisto luonnossa, ja kun se vankeiudessa ei pääse puolustamaan pesäänsä, sen andrealiini taso nousee ja se hyökkää omistajansa kanssa. Kaikki isot/keskikokoiset linnut elävät myös todella pitkää, vaativat useita tunteja aikaasi päivässä, ne stressaavat arjesta poikkeavista asioista (matkustus jne.). papukaijaa ei kannata hankkia ennen kuin on varma oman elämäntilan tasaisuudesta. Lintua ei kannata ostaa hetken pielijohteesta!!! Isot linnut myös sotkevat ERITTÄIN PALJON ja myös meluavat TODELLA PALJON JA KOVAA!!
tässä linkki yhden siniotsan sivuille:
http://www.cc.jyu.fi/~miltorh/ekku/intohimorikoksia.html
hei valitetta vasti en tiedä mutta kysyn samaamis täniinä voisi havkkia