Emmaljunga vai Gesslein ???

Meppis

Moi !

Olen hankkimassa tulevalle esikoiselleni yhdistelmävaunuja.
Olen kuullut, että Gessleinit on kevyet, kapeahkot ja menevät pieneenkin osaan.
Emmaljungasta olen taas kuullut, että ovat laadukkaat, kestävät...
Olen pitkä n.158 cm ja muutenkin pienikokoinen, olisko Gessleinit mulle parempi vaihtoehto.
Ajattelin,että Emmaljungat ois liian raskaat käsitellä ja siis työntää vai?
Ja vielä, onko umpivaunu parempi vai avonainen yhdsitelmävaunu, jossa kantopussi.
Vauvan pitäs syntyä helmikuun lopulla, joten sillon ei kai enää kovia pakkasia?

Merkillä ei siis niin väliä, kunhan siistit, kestävät, suht laadukkaat ja ennen kaikkea kätevät käsitellä.
Kiitos jo etukäteen!

Meppis

2

1504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gessleinin

      Skylinet ja oon tykännyt tosi paljon.Itse olen 163cm ja mies 186cm ja vaunut ovat molemmille tosi passelit.Meillä ratkaisevin kriteeri oli vaunujen koko,lähinnä leveys,koska meillä 1960-luvun hissi talossa ja asutaan 6. kerroksessa.Vaunujen oli siis ihan pakko mahtua hissiin.Käännettävän aisan ansiosta Skylinet mahtuvat.Mulle yksi kriteeri oli myös tilava tavarakori,jossa voi kuljettaa pariakin ostoskassia.Useimmissa malleissa tavarakori oli suht ahdas ja umpinainen,jollaista en siis halunnut.Skylinessa sekin tosi jees.

      Meillä siis yhdistelmävaunut,kovalla kantokassilla.Huomattiin tossa just,että siitähän saa kovat osat pois ja isommalle lapselle sopivan lämpöpussin eli siis tosi monipuolinen.Skylinessa myös se kiva puoli,että niitä ei ihan joka toisella ole.

      Meidän lapsi syntyi viime maaliskuussa,joten talvikäyttökin on testattu,eikä ole moitteen sijaa.Tosin kesäksi ostimme Gracon matkarattaat,koska halusin talvivauvalle tummat vaunut ja kesällä sitten mun mielestä vähän liian hiostavat.Toisaalta olishan noilla Gessleineillakin pärjännyt,mutta halusin myös itselle kevyemmän vaihtoehdon.

      Mä voin kyllä suositella lämpimästi Gessleineja!

    • Emmaljunga...

      Meillä oli -02 vuoden mallia olevat Emmaljungan yhdistelmät. Olivat aivan ihanat ja kevyet työntää verrattuna kaikkiin muihin mitä olen työntänyt. Kaupan lattialla kaikki rullaa hyvin kun on sileää, mutta maastossa eri juttu... Ainoa miinus meidän käytössä oli se, että olivat työläät pakata autoon ja hommasinkin kuomarit. Taitavat aikalailla kaikki yhdistelmät olla hankalia jos joka päivä pitää autoon pakata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6299
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4859
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      101
      3122
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2952
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2175
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1566
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1131
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1130
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1046
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      824
    Aihe