Asukkaiden arvostelijoille

Pakko on kyllä ihmetellä negatiivisen kirjoittelun määrää täällä. Melkein mitä vaan tekevät tuolla niin siitä joku kirjoittaa mollaavasti; Ja jos ei tee mitään sekin on paha.

Paljon huudellaan sitä että "onpas aikuismaista käytöstä..." niin tulee mieleen että kirjoittajalla ei oikein ole käsitystä aikuisesta elämästä. Ei aikuisuus ole sitä että aina vakavana istutaan ryhdissä ja siemaillaan teetä syvällisiä miettien.

Aikuinen käyttäytyy tilanteen mukaan. Itse voin todeta että lapsien läsnäollessa minäkin olen hyvin korrekti ja johdonmukainen ja vältän kiroilua ja käytän erilaisia sanontoja ja ilmaisuja kuin muuten. Ystävieni seurassa ja työpaikalla on sitten taas erilaiset kuviot. Tulee mieleen että kirjoittajat täällä ovat hyvin nuoria jotka ovat aikuisia nähneet enimmäkseen ensiksi kuvaillussa tilanteessa.

Aikuisuuteen hyvinkin kuuluu erilaiset pelit ja leikkimieliset jutut, mutta eivät ne elämää täytä; Ovat vain hauskanpitoa muuten huolien täyttämään eloon.

Älkää olko niin tylyjä asukkaita kohtaan ja koittakaa muistaa että tuo mitä heillä tuolla on, on heidän koko minimaailma tällä hetkellä. Koosteissa ei ilmene se että päivittäin ei kauhean paljoa oikeasti tapahdu, joten silloin kun jotain hauskaa on siitä innostutaan.

14

1592

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabar

      Miksi sinä aikuinen ihminen arvostelet tänne kirjoittajia? Ei aikuisuus ole sitä että aina vakavana istutaan ryhdissä ja siemaillaan teetä syvällisiä miettien.

      Miksi arvostelet kirjoittelijoita?

      • Aikuisuus on sitä että välillä istutaan alas ja mietitään missä mennään ja mihin pitäisi päästä. Aikuinen ihminen ottaa vastun teoistaan ja vastuuta muistakin ihmisistä.


      • ===

        Olen kyllä Cesarin kanssa aivan samaa mieltä siitä, että negatiivinen kirjoittelu masentaa minuakin.

        Ymmärrän sen, että on paljon helpompaa listata vikoja kuin tehdä listaa ihmisten hyvistä ominaisuuksista. Mikäli kuitenkin arvostelemaan ryhtyy, niin sen pitäisi olla asiallista. Itse tulkitsen tämän kirjoittelun niin että maassamme on ilmeisesti hyvin paljon huonosti voimia ihmisiä, jotka saavat mielihyvää päästessään arvostelemaan muita.


    • Kukkelikuuuuu

      Kiitokset, asiaa kirjoitit.

    • jasmine

      kirjoitit ihan asiaa ja on todellakin kyllästyttävää lukee koko ajan naurettavia haukuntajuttuja asukkaista.Tai vastaavasti että haluu sen tai sen tyypin ulos.Me täällä ns.siviilissä olijat ei välttämättä tiedetä koko totuutta joten eiköhän porukalla siistitä kielenkäyttöömme

    • Asiaa

      eipä muuta

    • mime

      Samoin mäkin hämmästelen joidenkin aika raakaakin kritiikkiä ja inhoa joitakin talon asukkeja kohtaan. Itse en moiseen inhoon pysty. Ymmärtääköhän nyt kaikki, että kyse ei ole mistään saippuasarjasta ja ne on ihan oikeita ihmisiä siellä. Ihan kuin kuka tahansa meistä.

      Eli aitoja luineen, läskeinen ja nahkoineen. Harva meistä näyttäisi siellä tai kuulostaisi siellä yhtään sen paremmalta. Me ihmiset vaan ollaan juuri tuollaisia joskus tyhmiä puhuvia, toiset vähemmän kauniita kuin toiset. Ootte katsoneet liikaa hömppäsarjoja, kun kuvittelette, että elämä on suhteita ja täydellisiä ihmisiä.

    • Hönö

      tarvi ottaa mistään vastuuta, ku oon nuori=) Hip hei!! Elämä on niin ihanaa, ku saa arvostella muita, kun ite oon NIIN täydellinen=)

    • tiia

      oon miettinyt samaa asiaa.

      vaikka onkin aikuinen, niin ei sitä aina tarvitse käyttäytyä kuin aikuinen. eikä aikuisuus tarkoita että aina ollaan rauhallisesti ja ei tehdä mitään hauskaa/jännää.

      kyllä aikuisetkin osaa pitää hauskaa ja sekoilla... todellakin!

    • Kiia

      Kiitos positiivisesta puheenvuorostasi! Asiaa joka sana :)

    • paremmin

      jos tää kirjottelu ei olis niin negatiivista. Tässähän masentuu itsekin kun lukee näitä juttuja.Hyvä ohjelma mutta nää keskustelupalstat on perseestä.
      Jos joku kirjottaa jotain positiivista ja kehuu jotain kilpailijaa niin heti tulee kauhee haukkuryöppy.
      Huomaa hyvin ikäskaalan.

      • godisawoman

        Se on ihan sama mitä sä sanot, haukkuja lentää niskaan kuitenkin.


      • Unto_Kurppa
        godisawoman kirjoitti:

        Se on ihan sama mitä sä sanot, haukkuja lentää niskaan kuitenkin.

        se on sitä suomalaista mentaliteetia.. se haukkuminen. tekee visiin oman olon paremmaksi kun on saanut muut mollattua. Ikävä juttu.


    • Rölli

      Minä olen jo todella aikuinen mutta en mielestäni vanha.Minulla on 2 lasta 4 lapsenlasta ja 1 lapsenlapsi.Tunnen itseni nuoreksi.Pidän omaa ryhmää jossa keskustellaan kaikesta.Olen pitänyt 10 vuotta.Olen huomannut että yksi purkautumis keino on kun pääsee arvostelemaan toisia.Monta kertaa ei mikään ole jutun juurena niin helppoa kuin toisten arvostelu.Eikä kukaan sillä mitään sen kummempaa tarkoita.Me ihmiset vaan olemme tällaisia raadollisia otuksia.EI OTETA ARVOSTELUJA VAKAVASTI(AINAKAAN LIIAN).On mukavaa että juttua riittää.LÖYLYÄ LISSÄÄ !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      945
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe