Milanossa...

delete

Mitä nähtävyyksiä Milanossa on ja missä kannattaa käydä? Mistä löytää parhaat shoppailupaikat? Entäs ruokapaikat?

3

762

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marisela

      Nähtävyydet saat itse googlettaa tai katsoa jostakin matkailuoppaasta tms. en rupea luettelemaan. ;)

      Jos haluat shopata luksusta, kuten D&G, Gucci, Armani, Versace ym., niin sitä (ja pelkästään sitä) löytyy kaduilta via Montenapoleone, via della Spiga ja näiden sivukadut.

      Edullisemmat pintamuotia myyvät putiikit löytyy corso Buenos Aires (tämä ehkä tarjonnaltaan monipuolisin) ja via Torino. Myös Milanon "chinatownissa", via Paolo Sarpilla on edullisia putiikkeja, ei kuitenkaan niin monipuolinen shoppingkatu kuin kaksi edellistä.

      Hintatasoltaan näiden edullisen/normaalihintaisen ja superkalliin väliin jää Duomon ympäristö, kuten via Dante ja corso Vittorio Emanuele, jonka varrella on myös suuria ketjuja (h&m, zara) ja la Rinascente-tavaratalo ("Italian Stockmann").

      Naviglista löydät pieniä ja persoonallisia kauppoja corso di Porta Ticineseltä. Hinnat laidasta laitaan.

      Mun mielestä siinä olikin kaikki mitä shoppailijan tarvitsee tietääkään...

      Sitten ne ruokapaikat... Hyviä ruokapaikkoja on Milanossa todella paljon ja monipuolisesti. Aivan Duomolla ydinkeskustassa ei (hyviä) ravintoloita juurikaan ole, ne ovat yleensä hiukan syrjässä. Minkä tyylistä paikkaa ja mitä hintatasoa ajattelit? Voin ehkä heittää muutaman vinkin. Missä päin kaupunkia hotellisi on?
      Esim. Naviglissa ja Brerassa on ravintoloita tiheään.

      • tia

        Moi,

        Itse olen lähdössä muutaman viikon päästä Milanoon ja vinkeistäsi on suurta apua :). Satutko muuten tietämään hyviä kirppiksiä Milanossa? Myös vinkit hyvistä ruokaravintoloista otetaan ilolla vastaan. Kaikenlaiset keskihintaiset ravintolat käyvät.

        Kiitos avusta!


      • delete

        Nyt on Milanon reissu heitetty. Hauskaa oli ja iso kiitos antamistasi vinkeistä. Lauantaina oli ainut vapaapäivä ja silloin kierreltiin eri shoppailukaduilla ja illalla käytiin ihastelemassa näyteikkunoita ja kauhistelemassa hintoja via Montenapoleonella.
        Kiitos vielä kerran, ilman noita neuvoja olisi jäänyt paljon näkemättä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1976
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1702
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1326
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1150
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1145
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      931
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      914
    Aihe