Tuomas Vimma / Kusti Miettinen / Hytönen

Vimmaa

Roskatoimittaja / roskalehdistön syöttiläs Matti-Esko Hytönen mollaa nyt Iltalehden juorupalstallaan Kusti Miettisen persoonaa (aka. Tuomas Vimma).

Vaan ei mahda mitään: Tuomas Vimma: Helsinki 12 oli saamiensa palkintoehdokkuuksien arvoinen. Tosi kulkeva ja kumma romaani. Alkoi räväkällä puoliparodialla mainostoimisto huumasta ja siirtyi tyylikkäästi mustaa dekkariin ja väkivaltasoppaan Helsingissä. Parhaita kotimaisia kirjoja vuosiin. Jopa klassikko erikoisuudessaan.

Toivottavasti Miettisen/Vimman toinen opus vastaa tasoa.

Hytönen F.O.A.D.

4

1488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanna-Hanna

      Samaa mieltä. Yksikään Hytösen nälväisyistä ei oikein osunut. Mies selvästi kompensoi lyhyyttään vittuilemalla kaikille. Säälittävää.

      • jaanaS

        Vimman uusi kaupoissa. Takakansi lupaili samantyylistä jatkoa kuin ensimmäinen.


    • Xaxsas

      Se Hytönen on jus se Vimma, vittu! Yrittää vaan kusettaa, vittu.

    • Anonyymi

      Ainoa vaan, että Tuomas Vimma (aka.Kusti Miettinen) on murhannut, kuten kuvattu ensimmäisen kirjan (Helsinki 12 ) lopussa. Tappoi veera nieminen nimisen naisen ihan Hernesaareen näkyvässä majakkasaaressa. Yhdessä roope aallon, jari isometsän, mikko kompan, marius asikaniuksen ja maria anthonin sekä marius antoniuksen kanssa. Myös henna kalinainen osallistui, muita nimiä en anna. ja homoja ovat kaikki (eli naisiksi pukeutuvia miehiä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4445
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4179
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3346
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2958
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2679
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1767
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1495
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      115
      1205
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe