Lueskelin netissä kaniaiheista sivustoa, jossa kerrottiin, että kaurahiutaleet sopivat hyvin kanin ravinnoksi. Kokeilin tänään maistuuko kaurahiutaleet kaneilleni ja kyllä maistui!=) Ajattelin korvata osan kaneilleni antamasta siemenseoksesta kaurahiutaleilla, koska käsittääkseni ne ovat terveellisempiä kuin siemensekoitus. Annan kyllä kaneilleni paljon muutakin ruokaa (esim. porkkanaa, heinää, leipää ym) mutta haluaisin kuulla muiden kaninomistajien mielipiteitä/omakohtaisia kokemuksia kaurahiutaleiden antamisesta kaneille. Eli: Voiko kaurahiutaleita syöttää kaneille ja tuleeko niistä mitään "sivuvaikutuksia"?
Kaurahiutaleet?
Chloe
42172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaurahiutaleita suositellaan annettavaksi kanille silloin tällöin. Mutta parhaan palveluksen teet kaneillesi, kun jätät tuon siemenseoksen kokonaan pois niiden ruokavaliosta. Kani kun ei ole siemensyöjä, vaan se saa siitä turhaa rasvaa mikä ei ole hyväksi sydämelle. Anna sen sijaan pellettejä(esim. Genesis) ja sekoita silloin tällöin siihen sitä kauraa.
Kaurahiutaleet turpoavat mahassa, joten ei kamalan turvallisia, ainakaan suuremmissa määrin. Muutama muru silloin tällöin ei tapa.
Kanini asuvat navetassa, jossa on kyllä talvisin lämmitys, mutta lämpötila on siitä huolimatta 5- 10 asteen välillä. Kanini näyttävät parjäävän oikein hyvin siinä lämpötilassa. Niin että luulisi kanien kuluttavan ainakin osan siemenistä saamastaan rasvasta ym ylimääräisestä energiasta ruumiinlämmön ylläpitämiseen...? Antamassani siemenseoksessa on myös joitain pelletin näköisiä "siemeniä" jotka kanini kumminkin jättävät melko usein syömättä. Joten jos nyt vaihtasin siemenseoksen pelletteihin niin melko todennäköistä olisi etteivät kanini suostuisi syömään sitä=/
Onko liikaa jos annan kaurahiutaleita n. 1/3 dl päivässä?? (Kanini painavat n. 3kg) Aiheutuuko sellaisestakin määrästä jo turvotusta?
Kiitos tosi paljon teille jotka jaksatte vastailla näihin kysymyksiini=)
Laatupelletit maistuvat aivan eri tavalla kuin siemensekoituksien pelletit. Kanit oppivat nopeasti ettei muuta tipu. Pelleteistä kanit saavat turvallisesti energiaa. Kaurassahan on kyse siitä, että ne voi saada pahan ummetuksen ja kuolla pois.
Kylmässä asuvalle kolmekiloiselle voi antaa vaikka desin pellettiä päivässä, kahdessa erässä. Jos ei heinää mene, vähennä pellettiä.