Mondeon nykiminen

vika korjattu

elikkä yksi syy on imuilmavuoto!

Oma Mondeo (-01 2.0 bensa) nyki niin perkeleesti pintakaasulla ajaessa (kierroksia n.2000).
Veto päällä ei minkäänlaisia ongelmia.
Nykimistä siis n.80 nopeudessa. Tosi "mukava" ajella.

Omassa oli yks letku melkein kokonaan poikki!
Kaasuläpän alapuolella, hieman vasemmalle on joku "anturi" johon tulee kaksi imuilmaletkua (t-liitin) ja sähköliitin. Toinen imuletku jossa jyrkkä mutka, oli käytännössä kokonaan poikki.
Parinsentin pala pois ja takaisin kiinni.
Lisäksi tarkistin ja putsailin CRC:llä liittimiä.

Nyt ajettu 100km eikä ole nykäissyt kertaakaan.

Kannattaa tarkistaa nuo imuilmaletkut jos nykii tasa/pintakaasulla.

Toivottavasti oli apua jollekin!

11

5473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2001

      Kerrotko vielä tarkemmin mistä tuo kaasuläppä löytyy, kun ei tuo konehuoneen rakenne ole erityisen hyvin hallussa...

      • sijainti

        Seuraa ilmanputsarilta lähtevää isoa kumista putkea. Putki loppuu kaasuläppään (musta mötikkä neljällä ruuvilla kiinni koneen oikeassa kyljessä).
        Klemmari löysälle putkesta niin sen saa irti, josta paljastuu se "läppä".

        Imuilmaletkuja on vähä jokapuolella imusarjaa (koneen edessä imusarjan alapuolella), eli mahdollinen vuoto voi olla hankala löytää.
        Itellä onneksi löytyi helposti.


      • foooooooo

        Vie asiantuntevaan korjaamoon jos tekniikan tuntemus on tuota tasoa.


      • joo-o
        foooooooo kirjoitti:

        Vie asiantuntevaan korjaamoon jos tekniikan tuntemus on tuota tasoa.

        Jäi tuo ammattikoulun autonasentajan linja aikanaan käymättä, niin ei tuo moottoritekniikka ihan hanskassa ole (eikä niillä opeilla edes välttämättä nykyisiä moottoreita paljon huollettaisi). Mutta jos joku kertoo oikean paikan mistä esim. tässä tapauksessa rikkoontunut imuletku löytyy, onnistuu korjaus varmasti vähemmän asiaan vihkiytymättömältäkin.

        Kiitos vaan alkuperäisen viestin lähettäjälle asiaa selventävästä viestistä (tosin onnistuin paikantamaan tuo T-liitoksen ihan itsekin pienen tutkiskelun jälkeen). Itselläni tuo oli kuitenkin kunnossa, joten vika on jossain muualla. Tosin tuo nykiminen on kyllä sen verran vähäistä eikä esiinny ollenkaan maantienopeuksilla, joten taidan jättää asian penkomisen sikseen (kohta on edessä määräaikaishuolto, jossa vaihtoon menevät tulpat ja johdot, joten vika voi korjaantua silläkin).


    • tuttu miäs

      oletkohan nyt ihan varma että se mikä siinä nykii ei olen niskasi??? onhan se paljon se 100km foordilla ilman vikaa.... pitäis ilmoittaa ennätystenkirjaan! nykiminen voi myös johtua jossain määrin kuskin älykkyysosamäärästä...tai apukuskin nenän reikien koosta. no ei kai! hieno homma että toimii...taidakin arvata jo kuka tämän kirjoitti.... ps:ei herneitä nenään! :):):):):):):)

      • terkkuja...

        et sinä ole minun, vaan MINÄ olen sinun niskasi:):)


    • Minulla on (-99 2.0 bensa) ja nykii just samanlaisesti pintakaasulla ja kierrokset on 2000 nurkilla. Konetta kuunnellessa kuuluu jostain epämääräistä suhinaa. Oliskohan minunkin autossa sama vika?? Pitää huomenna tsekata tilanne. Kiitos vinkistä!

      • imuvuoto

        Suhina on merkki imuilmavuodosta.

        Toivottavasti vuotokohta löytyy!


      • ja johdot

        kannattaa vaihtaa yhtä aikaa, jos vielä nykii kannattaa kokeilla egr:n tulppaamista, voi aiheuttaa nykimistä


      • Mondeo Mk3
        ja johdot kirjoitti:

        kannattaa vaihtaa yhtä aikaa, jos vielä nykii kannattaa kokeilla egr:n tulppaamista, voi aiheuttaa nykimistä

        Tuo EGR:n tulppaaminen ei MK3:ssa (2001->) enää auta, koska sitä ei ole enää sellaisena olemassa, kuin se vanhemmista Mondeoista löytyi. Ja Fordilla väittävät kovasti, että näissä ei myöskään tarvitse vaihtaa johtoja tulppien vaihdon yhteydessä, niin kuin ainakin vanhemmissa 16-venttiilisissä piti.


      • M.S
        imuvuoto kirjoitti:

        Suhina on merkki imuilmavuodosta.

        Toivottavasti vuotokohta löytyy!

        Nykinää, tyhjäkäynnin vaeltelemista, kylmänä sammuu ekaan risteykseen.
        Tulpat vaihtoon, tulpan hjohdot, ruiskun ohjausyksikkö.

        Vika ekassa viestissä kuvatussa liittimessä. Tuo liitin on kyllä melkoinen heikoin lenkki, vetelä ja kiinnitys ilm. jo tehtaalta foordin papan laittamana huono.

        Tsekatkaa suhinat ja letkut jos nykii.

        Itse korjasin tuon reiän letkussa suilikoonilla, sillä jollan vessan saumoja tilkitään laatoituksen yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5010
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1149
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1019
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe