signaali

ostin perinteisen lapamato t-antennijohdon,signaali ei ole kuitenkaan vielläkään tarpeeksi hyvä (35-44)
onko suuntauksella paljonki merkitystä,vai mikä on pielessä??
2364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei pelkkä dipoli ole tarkka suunnata, mutta olisihan se hyvä, että oikeaan suuntaa osoittaisi.

Itse en saanut hyvää ääntä tuollaisella sisälle asennettavalla lapamatoantennilla. Signaali oli heikko ja häiröitä oli äänessä paljon. Esimerkiksi tietokoneen monitoi aiheutti paljon pörinää ääneen.

Lopulta ostin kolmilementtisen radioantennin, jonka asensin tv-mastoon ja nyt ääni on ollut tärkeimmillä radiokanavilla moitteeton.

Äänestä

Lapamatoantennin sovitus ei ole sopiva ilman impedanssimuuntajaa. Siinä on nimittäin n. 300ohmin impedanssi ja radiossa yleensä 75 tai 50 ohmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikko kirjoitti:

ostin perinteisen lapamato t-antennijohdon,signaali ei ole kuitenkaan vielläkään tarpeeksi hyvä (35-44)
onko suuntauksella paljonki merkitystä,vai mikä on pielessä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu