Hei!
Olemme menossa naimisiin mieheni kanssa kahdenviikon päästä (yllätyshäät)ja lapsemme on silloin tasan kahdeksanviikon ikäinen. Lapsemme on ollut tähänasti täysin rintaruokinnalla ja tulee toivottavasti olemaan vielä pitkään...
Se mitä yritän ajaa tässä takaa on se,että mieheni toivoisi meidän viettävän hääyön jossain kahdestaan ja tämä siis tarkoittaisi tietenkin sitä, että lapsemme joutuisi hoitoon (kylläkin vain puoleksi vuorokaudeksi)...Minulla on jo nyt kauhean huono omatunto, mutta taas toisaalta haluaisin niin kovasti nauttia kahdestaan mieheni kanssa...
Onko muilla ollut vastaavia tapauksia, että on joutunut antamaan lapsen hoitoon näin pienenä ja miten olette toimineet?? Opettaneet aikaisemmin jo hiukan tuttipulloon??
Aijomme vielä ottaa selvää tästä enemmänkin, muunmuassa neuvolasta ja jos näyttää vähänkin, että teemme "hallaa" pikkuisellemme niin hääyö saa kai sitten jäädä...Lapsemme on kuitenkin tärkein!
HÄÄT ja vauvan syöminen
6
1125
Vastaukset
- tintti
Jos teillä on lähipiirissä joku luottoihminen joka jaksaa ja haluaa valvoa yhden yön vauvanne kanssa niin hyvä niin. Onhan hääyö sentään hääyö ;)
Mutta nyt kipikiireesti opettelemaan tuttipullon käyttöä - ja rintapumpun! Lypsät sitten vaan maitoa jemmaan ja nautit häistä.
Kokemuksella voin sanoa että kannattaa lypsää vielä ennen hääyön aloittamista niin ei sit lentele maidot tuoreen aviosiipan silmille :)
Ja aamulla heräätte ihanaan maidon tuoksuun kun lakanat on märkinä rintojen(kin) eritteistä. Jos olet tottunut imettämään yöllä useasti, on aamulla kireä olo rintapielissä kun maitoa ei olekaan imetty pois.
Eli mukavinta olisi että lapsen yöhoito olisi järjestetty mahdollisimman lähelle, esim samaan hotelliin, jolloin saisit heti herättyänne vaavin viereenne :)
Mukavia häitä teille! - voi kokeilla
Jos rintaruokinnalla ollut vauva ei suostu syömään pullosta, maitoa voi antaa myös lusikalla tai nokkamukista. Jopa 8-viikkoinen pystyy syömään niin, tiedän kokemuksesta. Et ole huono äiti, jos vietätä hääyön rauhassa miehesi kanssa. Mutta paljon varmasti helpottaisi, jos vauva olisi samassa hotellissa ja voisit imettää hänet vielä ennen nukkumaan käymistä ja ehkä hyvin aikaisin aamulla.
- järjestys
teillä. Ensin mennään naimisiin ja vasta sitten tehdään lapsia.
- mirkku
kun me menimme naimisiin, niin olimme illan yhdessä juhlimassa, mutta tulimme kotiin vauvan luokse, en juonut ollenkaan, jos joku nyt kauhistelee. kerkeämme viettää vielä häämatkaa myöhemmin. mietimme, että mitä järkeä on mennä nukkumaan hotelliin ja maksaa siitä, kun kotona on paljon parempi sänky ja pieni nyytti. vauvamme oli tosin jo 7kk silloin, muttemme kumpikaan hennonneet olla yötä poissa.
muista lypsää, lypsää ja lypsää ja herää vielä yölläkin lypsämään, n.puolitoistakuukautisena vauvamme ei herännyt yöllä tissille ja aamulla oli minulla 41astetta kuumetta ja todella kivulias rintatulehdus. - pöllö
Itse menin kesällä naimisiin vauvamme ollessa 3,5 kk. Vietimme hääyön hotellissa ja vauva oli meidän mukana ja nukkuikin jopa meidän välissä, paitsi yhdessä vaihessa siirsimme hänet pinnasänkyyn. Olisimme voineet jättää vauvan vanhemmilleni hoitoon yöksi, mutta minusta vauvan ottaminen hotelliin oli paljon helpompi ratkaisu. Ei tarvinnut lypsää varastoon eikä miettiä maidon pumppaamista kesken hääyön. Tosin en ole ikinä tykännyt pumppaamisesta, minulta tuli nännit aina tosi kipeiksi siinä touhussa. Mutta tee niin kuin sinusta ja miehestäsi tuntuu parhaalta ettei tarvitsisi sitten jälkikäteen harmitella "pieleen" mennyttä hääyötä.
- tiuku
Muista, että lapsen parasta on myös onnellinen parisuhde. Parisuhteen hoitaminen on rankkaa, kun on vauva tai pieniä lapsia ja se helposti jää toiselle sijalle.
Ottakaa ihmeessä hetki toisillenne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926