Miten suojaan pahalta puutarhani?

kysäisenpä täältä

Olen jostain kuullut, että esim. orapihlaja ja pihlaja olisivat suojaavia kasveja. Entä muita?

Ja miten ne pitäisi sijoitella puutarhaan, onko ilmansuunnilla väliä?

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saag Paneer

      Pihlaja houkuttelee lintuja, jotka syövät tuhohyönteisiä. Jänikset eivät esimerkiksi pidä pihlajan hajusta, joten puutarhan omenapuut saavat olla rauhassa.

      Orapihlaja piikkeineen suojelee isommiltakin tunkeilijoilta. Sitäpaitsi, mikään ei houkuttele niin paljon varpusia ja talitinttejä kuin kunnon tuuhea orapihlaja-aita.

      Yleensä yksi pihlaja riittää. Laita se niin, ettei se estä auringonvaloa pääsemästä puutarhaasi. Sijoita se mielellään sellaiseen kulmaan, josta tuuli pääsee puutarhaasi, koska tuuheana ja notkeana puuna se toimii hyvänä tuulensuojana.

      Pihlaja-neito tai äidillinen koivu tarvitsee rinnalleen miehekkään tammen. Isoon tammeen on hienoa nojata ja visioida sen juuret ja oksisto osaksi itseä, imemään Maan ravintoa, Tuulen voimaa ja auringon Valoa. Iso tammi houkuttelee oravia ja sen oksille ripustetut voimaesineet näytävät erityisen vaikuttavilta.

      Ruusupensaat tuovat rakkautta puutarhaasi. Mikään ei suojele Pahalta niinkuin Rakkaus.

    • Puskis

      Ennen muinoin ripusteltiin pihlajanmarjoja lastenkin vaatteisiin (tai sujautettiin taskuun) suojelemaan kaikelta pahalta. Orapihlajahan pitää maallisetkin tunkeutujat loitolla ja lisäksi siinä on pihlajan pahalta suojaava ominaisuus, joten se lienee oikein hyvä vaihtoehto :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      79
      4426
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4132
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      168
      3112
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2407
    6. 155
      2350
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      56
      2199
    8. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    9. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      20
      2093
    10. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2032
    Aihe