Pelottavaa

Uusi_omistaja

Olemme hankkimassa kaksi kissaa, mutta eri pentueista. Pari viikkoa sitten käytiin tapaamassa ensimmäistä pentua, perhe oli tuttu, ja kissasta huomasi, että sillä on todella hyvät oltavat.

Toista pentua emme vielä ole nähneet, emmekä tulekaan näkemään kun sain yhtäkkiä kuulla ettei niitä yksinkertaisesti vain ole olemassa. Miten tämä nyt sitten tulkitaan. Selvästi ei viidelle pennulle ollut löytynyt koteja ja mitä luultavimmin ne on tapettu, ennen kuin omistaja on saanut kuulla, että meille olisi tulossa yksi (yksi tuttu oli välikätenä).

Raivostuttaa tällainen. Nyt oikein tuntuu siltä, että haluaisin pelastaa kaikki kissat kuolemantuomiolta hinnalla millä hyvänsä.

No niin, sainpahan purkautua. Nyt vain koditonta kissanpentua etsimään...

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sip-su

      Pistää kyllä ihmettelemään, että miksei voi sitä narttua leikata, ei tarvitsisi rasittaa narttua, tehdä sairaita/sairauksille alttiita pentuja kärsimään (emä tuskin oli rokotettu tai madotettu), etsiä koteja, tuottaa pettymyksiä, lahdata pentuja...

      Älä huoli, kodittomia pentuja on valtavasti, soita vaikka löytikselle. Jos otat joltakin yksityiseltä pentutehtailijalta, kysy tarkkaan, onko emä madotettu ja rokotettu ajallaan. Muuten on pennuilla suuri riski saada tappavat taudit.

      • Uusi_omistaja

        Ajattelin tosiaan, että löytikselle pitää soittaa ja antaa kissalle sieltä hyvä koti.

        Perhe josta toinen kissa otetaan on onneksi niin tuttu, että yhteisesti päätetään miten rokotukset ja madotukset hoidetaan. Lupasivat jopa pitää kissaa vähän pitempään kuin 12 viikkoa, kun se on vielä niin arka ja aikataulullisesti meillä on paremmin aikaa tutustuttaa se uuteen kotiin ja omistajiin noin 14 viikkoisena. Tuntuu hyvältä ottaa kissa turvallisesta kodista.

        Taidanpa ottaa päivän ohjelmaksi soittaa löytikseen. Miten on, kun asun pääkaupunkiseudulla, onko täälläkin paljon ei-toivottuja pentuja heitteillä?


      • sip-su
        Uusi_omistaja kirjoitti:

        Ajattelin tosiaan, että löytikselle pitää soittaa ja antaa kissalle sieltä hyvä koti.

        Perhe josta toinen kissa otetaan on onneksi niin tuttu, että yhteisesti päätetään miten rokotukset ja madotukset hoidetaan. Lupasivat jopa pitää kissaa vähän pitempään kuin 12 viikkoa, kun se on vielä niin arka ja aikataulullisesti meillä on paremmin aikaa tutustuttaa se uuteen kotiin ja omistajiin noin 14 viikkoisena. Tuntuu hyvältä ottaa kissa turvallisesta kodista.

        Taidanpa ottaa päivän ohjelmaksi soittaa löytikseen. Miten on, kun asun pääkaupunkiseudulla, onko täälläkin paljon ei-toivottuja pentuja heitteillä?

        En liiemmin arvosta pennuttajia, mutta hyvä että joukkoon mahtu niitäkin, jotka ovat valmiita huolehtimaan rokotus-, madotus- ja luovutusasiat kunnolla.

        Hesyllä on aina kissoja vailla kotia. Jos ei juuri tällä hetkellä ole 12-viikkoisia, niin pikkaisen vanhempia varmasti on, ja kohta luovutusikäisiä. Jostain syystä ihmiset haluavat vain pentuja, mutta lupaan, että parivuotiaskin voi olla vielä kuin pentu. Pääasia että on ihana. Kannattaa käydä tutustumassa, kyllä ne kemiat sitten kohtaavat. Tähän aikaan vuodesta tulee paljon noin puolivuotiaita kesäleluja, sen ikäinen on vielä aivan vauva oppii kyllä talon tavoille.

        www.sey.fi löytyy suomen eläinsuojeluyhdistykset ja www.hesy.fi vissiin helsingin. Onnea!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2099
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1741
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1441
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1228
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1212
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1060
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      972
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      969
    Aihe