A510 kuvan laatu

Ostin kesällä kyseisen kameran ja nyt oon huomannu, että jotkut kuvat on tavallaan rakeisia/sumuisia, eivät ihan tarkkoja, EI tärähtäneitä ja muuten siis ihan ok, mut kun kattoo läheltä tuntuu et ovat vähän liian "hienoja". Laatu on ollu hienolla ja pakkaus suhde kai M1. Missä vika??
1520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ensinnäkin mitään muuta laatua kuin superfine-pakkaus ja large(L)-resoluutio ei kannata käyttää normaalikäytössä. Huonommat asetukset luonnollisesti huonontavat kuvanlaatua, ja tälle ei jälkikäteen voi enää mitään. Jos muistikortille ei mahdu tarpeeksi kuvia parhaalla laadulla, niin sitten kannattaa ostaa isompi muistikortti. Ne eivät nykyään kovin paljon maksa.

Toinen asia joka voi sumentaa kuvaa on digitaalisen zoomin käyttö, joka pudottaa tarkkuutta. Digitaalisesta zoomista ei ole käytännössä mitään hyötyä, joten sitä ei kannata käyttää lainkaan. Optista zoomia toki voi käyttää.

Toki kuvanlaatua voi rakeuttaa/sumentaa myös muut kuvausasetukset, kuten ISO-asetus, valotus ja tarkennus, mutta automaattiasetuksilla hyvissä kuvausolosuhteissa nämä eivät yleensä ole ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyyne kirjoitti:

Ostin kesällä kyseisen kameran ja nyt oon huomannu, että jotkut kuvat on tavallaan rakeisia/sumuisia, eivät ihan tarkkoja, EI tärähtäneitä ja muuten siis ihan ok, mut kun kattoo läheltä tuntuu et ovat vähän liian "hienoja". Laatu on ollu hienolla ja pakkaus suhde kai M1. Missä vika??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu