Aika koittaa ruosuille

tasa-arvon puolesta

Suomi ja ruotsi ovat kummatkin EU:n virallisia kieliä, mutta Ruotsissa ei ole haluttu ottaa huomioon maan ikiaikaista suomalaista vähemmistöä. Suomen ja Ruotsin kielilait olisikin harmonisoitava, jolloin, joko Suomen on annettava ruotsinkielelle samanlainen asema kuin Ruotsissa on suomella tai sitten Ruotsi nostaa suomenkielen tason toiseksi viralliseksi kieleksi.

Muutoin tasa-arvo ei toteudu! Kumpaa kannatat?

8

297

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruosu

      Se on hyvä näin!

      • EU auttaa

        Ruosujen ei todellakaan tarvitse pelätä identiteettinsä puolesta. EU -direktiivien mukaisesti Ruotsin on tuettava yhä voimakkaammin suomen kieltä. Toivon hartasti että ruotsinsuomalainen itsehallintoalue toteutuu, jolloin Ruotsissakin on lupa nauttia kaksikielisyyden rikkaudesta. Onhan se sitä täälläkin.


    • pitänyt

      ennenkin painostaa että se antaisi suomelle mitään asemaa. Kuinka voitte asua niin halpamaisessa maassa?

    • Huomauttaja

      On mukava huomata, että suomalaiset alkavat kohdella ruotsalaisia niin kuin ruotsalaiset ovat meitä kohdelleet vuosisatojen ajan. Ruotsalaisia ei onneksi enää kunnioiteta vaan heitä pidetään vastenmielisinä. Kiitos myös Suomessa olevien ruotsalaisten yhtiöiden, joita boikotoidaan ja kaikkea ruotsalaisuutta väheksytään ja suomalaistetaan. Ruotsalaiset saivat siis mitä tilasivat! Väinölän henki kasvaa ja Viron tuella saamme pakkoruotsin hävitettyä maastamme.

      Ruotsi voi tietysti anoa armoa meiltä ja alkaa kohtelemaan vastaisuudessaan vähemmistöjään paremmin. Olemme kuitenkin jalomielisiä, joten silti kohtelemme vähemmistöjämme paremmin kuin Ruotsi on ikinä kohdellut.

      • Setä sossun tiskin takaa

        Vai että Suomessa kohdellaan vähemmistöjä paremmin kuin Ruotsissa. Aikamoinen väite, joka kaikenlisäksi ei pidä paikkaansa. Kyllä tilanne on se, että Ruotsissa onnistutaan integroimaan maahanmuuttajat ihan eri tavalla yhteiskuntaan kun Suomesssa. Oikein harmittaa itseäkin, että on pakko kommentoida näiden älyn jättiläisten sanomisia!!!


      • Huomauttaja
        Setä sossun tiskin takaa kirjoitti:

        Vai että Suomessa kohdellaan vähemmistöjä paremmin kuin Ruotsissa. Aikamoinen väite, joka kaikenlisäksi ei pidä paikkaansa. Kyllä tilanne on se, että Ruotsissa onnistutaan integroimaan maahanmuuttajat ihan eri tavalla yhteiskuntaan kun Suomesssa. Oikein harmittaa itseäkin, että on pakko kommentoida näiden älyn jättiläisten sanomisia!!!

        Jos et ymmärtänyt niin meillä Suomessa on vähemmistönä suomenruotsalaiset, joilla on omat koulutuslaitokset, yliopistot ja sairaanhoitopalvelutkin. Surut on maailman hyvinvoivin ja oikeutetuin vähemmistö. Siinä väitteeni on totisinta totta.


    • copypaste

      Suomenruotsalaiset puhuvat pohjoisgermaanista murretta, ja silti luulevat olevansa ainutkertaisia. Todellisuudessa he ovat vain pieni sivuhaara suurta germaanista sukua. Sukua jota Saksa ja saksankieli hallitsee.

      Suomenruotsalaiset pitävät itseään ruotsalaisina ylimyksinä ja kuninkaallisina jotka ovat tuoneet sivistyksen Suomeen. Heillä on myös harhaluulo että, kun Suomessa vielä elettiin "Seitsemän veljeksen" aikoja, Ruotsissa kansa kulki kruunu päässä ja puhui ranskaa. Todellisuudessa Ruotsissa kansa oli yhtä lukutaidotonta ja kulki nälissän ja ryysyissään aivan kuten Suomessa. Ruotsin kuningashuone kyllä puhui ranskaa, ja nimenomaan siitä syystä että se oli sivistyneempää kuin ruotsin puhuminen.

      Olen sitä mieltä että ranska on edelleenkin suomenkieliselle sivistävämpi kieli kuin ruotsi. Ruotsinkieliselle on tietysti tärkeintä opiskella suomen kieli jolla tapahtuu kommunikointi 98%:sesti Suomessa.

      Ruotsinkieltä pitää tukea, silti se on kuoleva kieli Suomessa. Myös suomenruotsalaiset ovat huomanneet että heidän ainutkertaisuus onkin heidän sisäsiittoisuudesta johtunut minäkuvan harha, jota kukaan muu ei huomaa. Lisäksi he ovat huomanneet että ruotsinkielellä ei ole mitään todellista arvoa nykysuomessa, vain lain määrämä asema. Sen ovat myös suomenruotsalaiset politikot huomanneet. Jos suomen kielinen ei opiskele pakkoruotsia suomenruotsalainen identiteetti hajoaa.

      Suomalaisilla oli oma kieli, tarusto (Kalevala), kylpykulttuuri (Sauna), uskonto, omat jumalat Ahti, Tapio, Ukko, ruokakulttuuri (mämmi, karjalanpiirakka) ym.

      Ruotsalainen sivistyneistö ei ole osannut kehittää omaa sivistystään vaan on matkinut kaiken muualta kuten Saksasta ja Ranskasta. M.m kielensä ruotsalaiset ovat "matkineet" Saksasta, heidän kuningassuku on Ranskasta (Bernadotte suku).

      Suomenruotsalainen sivistys on kopioinut kaiken Ruotsista valmiiksi purtuna. Heidän oman minäkuvan harhasta johtuen silti he esiintyvät suurena kulttuurikansana.

      Erilaisilla koulutuskiintiöillä suomenruotsalaiset yrittävät saada statustaan ja elintasoaan säilymään valtaväestöä parempana. Vaikutus on kuitenkin päinvastainen, heidän koulunsa opiskelijat ovat merkittävästi huonompitasoisia kuin suomenkielisissä kouluissa.

      http://www.saunalahti.fi/eiry/ruotsetu.html

      http://www.valmennusakatemia.com/tilastot.htm

      Suomenruotsalaisuus on kuollut jo 20 vuotta sitten. Suomenruotsalaiset elävät harhakuvitelmassa että he olisivat jotain ainutkertaista ja erilaista. Sitä he eivät voi olla, koska heitä ei enää ole! On vain suomenruotsalaisten kaksikielisiä jälkeläisiä, jotka pitävät valtaväestön antamalla oikeudella etuoikeuksistaan kynsin hampain kiinni. Etuoikeuksista, joita ei enää voida pitää perusteltuna.

      Nämä raukat elävät valtaväestön siivellä ja luulevat olevansa joitakin ylimyksiä, vaikka monet heistä ovat kalastajien tai venäläisten mongoliupseerien jälkeläisiä.
      http://www.suomalaisuudenliitto.fi/aatelisnimet.htm

      Englannilla tulee hyvin toimeen myös Tukholmassa, miksi muka Suomessa tarvitaan ruotsia?

      • äläkä täällä

        Tämä palsta on tarkoitettu Ruotsissa asuville suomalaisille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5040
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1209
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1149
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1103
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      872
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      743
    Aihe