Heips! Olen reilun kuuden viikon ikäisen vauvan äiti. Vauva on pelkällä rintamaidolla, lisäksi pumppaan pakastimeen. sanottiin että maidon tulo tasaantuu ajan kanssa niin ettei tarvitse pumppailla. olen yrittänyt pumppaamista vähentää, mutta pelkään että rintatulehdus uusii jollen tyhjentele.
Rinnat menevät äkisti kivikoviksi ja tuntuvat kauheilta. Kolme tuntuia maximissaan saa olla liikkeellä kun taas pitäisi imettää tai pumpata kun tuntuu ilkeeltä. En halua lopettaa imetystä, haluisin vaan että se olisi helpompaa, miten saisi tasoitettua vauvan tarpeisiin imetyksen ja maidontulon??
Imetys hermostuttaa
3
744
Vastaukset
- yksi imettänyt
Vauvan tahtisesti imetys ohajailee myös maidonnousua rintoihin. Vauva säätelee itse syömistään ja erilaisia kasvupyrähdyksiä mahtuu matkaan, jolloin imemistahti tihenee ajoittain ja maidonnousu myöskin. Väliin tilanne voi tasaantua, mutta ei kannata huolestua tilanteesta. Kolme tuntia syötön väleissä kuulostaa ihan normaalilta tuossa vaiheessa. Yöllä tietenkin voi kulua enemmänkin toisinaan aikaa, jos vauva nukkuu pidempiä pätkiä. Itselläni oli pari kuukautta sitten ihan sama tilanne. Viimeistään siinä vaiheessa riensin asiolta kotiin isukin ja vauvan luokse. Nuo alkukuukaudet teettävät työtä imetyksen kanssa ja vaativat useimmilta äideiltä sisukkuutta. Mutta on se sen arvoista ja enemmänkin omasta mielestäni. Tsemppiä!
- mami
Minulla tuli kans maitoa aivan valtavasti... mutta joku sano mulle että jos sitä pumppaa pullo tolkulla koko ajan niin se ei vähene ollenkaan.. no mä sitten pumppasin vain vähäsen kerrallaan jos rinnat meni vähän kovaksi tai vauva nukkui pitkiä unia.. No siinä ei mennyt kuukauttakaan kun maidon tulo tasaantui.. vauvan syömisen mukaan, ja kyllä helpotti, ettei tarvinut koko ajan ressata että miten voin mennä sinne tai tänne kun tissit pian räjähtää.. jos ei pääse pumpaamaan...
Kokeileppa pumpata vähän kerralla :)- karhuäiti
Liikamaitoa kannattaa lypsää pakkaseen! Sen varaston voimin voi myöhemmin antaa lapsen vaikka "yöhoitoon" isovanhemmille, jos muuten maito riittää koko ajan. Tulee parisuhdettakin hoidettua... Jos maidontulo todella runsasta kannattaa ottaa selvää josko sen saisi myydyksi. KYS:n vastasyntyneiden osastolla ainakin oli huutava puute aidosta tavarasta viime kesänä. Tilanne varmaan sama muuallakin Suomessa.
Itselläni on 2.5 kk ikäiset kaksoset, joille oma maito ei riitä. Puolet on annettava tuttelia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965