etusen

räjähtäminen

Mielenkiinnosta vaan kysyn, kun itsellä ei ole vielä onneksi etunen räjähtänyt. Tuliko pahoja tilanteita?

9

1877

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekkapera

      No vaihdoin renkaan. Pahemminkin tosin saattaa joskus käydä esim talvikelillä. Talvikelissä rekka huonoilla renkailla muutenkin muuttuu kelkaksi, autosta menee ohajus ja perävaunu alkaa liidellä,tästä on johtunut monia onnettomuuksia.

      • huonot etuset

        Pitää vaan toivoo että ei räjähtäis pahalla kohtaa. Taitaa kuitenkin olla aikaharvinaista nykyään. Eikös joskus ole sattunut jokin onnettomuuskin ton takia?


      • teppo
        huonot etuset kirjoitti:

        Pitää vaan toivoo että ei räjähtäis pahalla kohtaa. Taitaa kuitenkin olla aikaharvinaista nykyään. Eikös joskus ole sattunut jokin onnettomuuskin ton takia?

        Kuluneen kesän aikana näin kaksi kertaa auton pientareella etukumi räjähtäneenä. Eivät ne ihan mennyttä aikaa vielä tunnut olevan.


      • pönttö
        huonot etuset kirjoitti:

        Pitää vaan toivoo että ei räjähtäis pahalla kohtaa. Taitaa kuitenkin olla aikaharvinaista nykyään. Eikös joskus ole sattunut jokin onnettomuuskin ton takia?

        Äänekoskella juhannusviikolla -93 räjähti bensan lisäainetta kuljettaneesta autosta vasen eturengas. Tilannetta pahensi, että autossa oli pinnatut eturenkaat. Seurauksena pinnankappale veti etujarrukellot letkut poikki -> jousikello veti tähän yhteen pyörään jarrut päälle. Auto suistui kulkusuunnassaan vasemmalle luiskaan päätyen kevyen liikenteen väylälle, perävaunu pyörähti täyden kierroksen ja kaatui lopuksi vasemmalle kyljelleen.

        Kuormasta valui (lue: palopäällikkö antoi valua) noin 20000 litraa maahan, josta sitten saatiin talteen meklein kaikki. (Lehdet tosin uutisoivat että 40000 litraa bensaa maahan. Kuormassa ei ollut tippaakaan bensaa ja kaikkiaan kuormasta purettiin eri paikkoihin reilusti enemmän kuin koskaan oli lastattukaan.)

        Tämän onnettomuuden jälkeen Nesteellä tuli kielto, että pinnattuja eturenkaita ei saa käyttää. Hieno homma, mutta kaikki vähänkään välkymmät tiesivät sen muutenkin...


    • Meni

      Meni tossa kesällä puhki. Kylkeen paukahti reikä. Ilma siitä hiljakseen pihisi ulos. Kyllä sillä ihan hyvin ehti ajella seuraavalle pysäkille ihmettelemään että reikähän siinä. Ja sitten vaan vaihtamaan.

    • ei kiellä

      laittamasta pinnattuja eteen. Onnes suurin osa autoilijoista kuitenkin ymmärtää että ei laita pinnattuja eteen.

    • kohdalla

      ole näin käynyt mutta Tuulilasin "Kuukauden Shokista" muistan taannoin lukeneeni tarinan jossa pölliautosta kajahti vasen etupyörä kohtalokkain seurauksin. Vastaantulijan kanssa painui pöpelikköön. Ikäviä juttuja

      • Hakeautosta eturengas

        ja vastaantulevan kaistalle, täys nokkakolari vstaantulleen kappaletavara-auton kanssa :(
        Ei tartte arvaalla säilyykö kumpikaan hengis.... (tapahtui viime talvena)


    • Topias

      Takanen on mennyt (linja-autossa) parikin kertaa. Kumma että että se aina on ollut se sisempi pyörä!...

      Tietyömaalla ollut murskettta ja terävä kivi kiilaunut renkaaseen niinkuin puukko. Siinä sitten tuohaissut kumin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2051
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1718
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1389
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1187
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      1180
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1030
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      955
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      951
    Aihe