Tietoja Nerosta?

Liisukka

Sain tietokoneeni mukana poltto-ohjelman Nero,mutta en osaa sitä käyttää.
Voisitko kertoa minulle mitä tarkottaa mm. seuraavat asiat: Authoroitu DVD-video,DVD-cd,DVD-audio,Audio-cd,datalevy,WMA-levy,Nero digital audiolevy.
Eli jos haluan kopioida tavallisen DVD-levyn,onko tarpeellista käyttää muita kuin kopio-levy toimintoa.
Onhan siinä olemassa ISO-muotoa,multisessiota jne.mutta en tosiaankaan niistä mitään tajua.
Pitäisikö käyttää Nero StartSmart vai Express vai Burning Rom,kaikki koneelta löytyy?
Antakaa vaikka hyvä linkki:nefernetti ja afterdown on käyty läpi,mutta en saanut niistä selkokielellä vastausta.

6

6393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tpi

      ...ei onnistu, ainakin jos on kyseessä "kaupan" levy, eikä itse tehty.
      Afterdownista kyllä pitäisi löytyä ihan kädestä pitäen olevat opetukset ja linkit tarvittaviin ohjelmiin.

      • anzelmus

        Eli siis Suomeksi sanottuna onnistuu kun käyttää DVDDecrypteriä. Linkki löytyy afterdawnilta.


    • Okaro

      Se, mitä käyttää on tietysti makuasia. Minä olen tottunut Nero Expressiin ja käytön sitä lähes yksinomaan. Jotenkin pidän sen yksinkertaisesta liittymästä. Itse Nero Burning Rom on mielestäni hieman hankala. Polttaminen on yleensä sen verran suoraviivainen toiminta, että perinteinen valikkoliittymä ei ole selkein. Normaalit itsetehdyt levyt kopioit Nerolla. Valmiisiin levyihin kannattaa ladata DVDShrink sekä tarvittaessa DVDDecrypter ja IFOedit. Tiedäthän, että laki muuttuu ensivuonna ja DVD:n krakkaus kielletään.

      DVD tarkoittaa Digitaalista monikäyttölevyä, joten käsite tavallinen DVD-levy on outo.

      Minä en ole stressannut noilla eri tyypeillä vaan olen tehnyt sitä, mitä tarvitsen ja jättänyt muut rauhaan.

      • Liisukka

        Kyseessä on ihan tavallinen DVD-RW siis itse tv:stä tallennettu ohjelmasarja,siis ymmärsinkö oikein,että mun ei tarvitse muutakuin laittaa tietokoneeseen DVD-R,käyttää Nero Expressiä ja ottaa valikosta kohta kopioi DVD-levy.
        Viimeisteleekö Nero levyn,että se näkyy muissa pöytäsoittimissa?
        Kiitos jo etukäteen.


      • Okaro
        Liisukka kirjoitti:

        Kyseessä on ihan tavallinen DVD-RW siis itse tv:stä tallennettu ohjelmasarja,siis ymmärsinkö oikein,että mun ei tarvitse muutakuin laittaa tietokoneeseen DVD-R,käyttää Nero Expressiä ja ottaa valikosta kohta kopioi DVD-levy.
        Viimeisteleekö Nero levyn,että se näkyy muissa pöytäsoittimissa?
        Kiitos jo etukäteen.

        Viimeistele lähde ennen kopiointia. Nero kyllä huolehtii, että loppputulos on viimeistelty. Expresssä voi kopioida parilla tavalla. Itse usein kopioin ensin levyn kovalevylle imageksi ja sitten poltan imagen (alin vaihtoehto). Lopuksi vielä luen lopputuloksen uudestaan imageksi tarkastuksen vuoksi. Toki voi suoraan kopioida. Jos sinulla on kaksi asemaa, katso ettet kopioi lennosta. Siitä ei yleensä tule hyvää ainakaan kovilla nopeuksilla. Yleensäkin kannattaa välttää suurimpia nopeuksia. 4x nopeudella kirjoittaminen kestää n. vartin. Ei kai niin kova kiire ole. Nerossa on muuten bugi, että nopeusvalikoima katsotaan lähdelevystä, jos käytetään yhtä asemaa. Tämä voi joskus pakottaa kopioimaan imageksi.

        Voit myös kopioida eri tyypeille (DVD R, DVD RW etc.).


    • 91Jj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1249
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe