mitä täytyy hankkia

pennulle

Kysyisin neuvoa että mitä kannattaa hankkia kissanpennulle valmiiksi ennen kun se haetaan uuteen kotiin? Ja muitakin vinkkejä saa antaa kissanpentuun liittyen. ja toivon asiallisia vastauksia, en siis tarvitse kommentteja tyyliin:tyhmäkö oot! kiitos!

4

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SJR

      Ruoka- ja vesiastiat, hiekkalaatikko (nää oli varmaan jo aika selkeet), sit joku oma "pesä" olis hyvä olla pääsee sinne suojaan ku vieras paikka kuitenki vähän jännittää aluks. Ja vaikka raapimapuu/kiipeilyteline. Leluja tietenkin pitää olla erilaisia, sellasia mielellään joilla sä voit kissaa itse leikittää. Joku hiiri narun päässä esim. Nää tuli nyt ainakin aluks mieleen. En mä usko että sitä mitään kauheita ihmeellisyyksiä tarttee heti ruveta hankkimaan.

    • Sinja*

      Haluaisin painottaa sitä, että se kiipeilyteline on kyllä aivan ehdoton hankinta. Kissa nauttii kiipeilystä paljon, sillä sitä ei ole luotu kulkemaan pelkästään maan pinnalla. Mitä isompi ja "monimutkaisempi" teline, sitä parempi. Kiipeilytelineen teko-ohjeita löytyy netistä ja mm. www.incat.fi sivuilla on jokin ohje annettu. Kyseisellä sivulla on myös muita neuvoja kissojen omistajille, kannattaa tutustua!

      Kuljetuskopan ainakin tarvitset. Samaten valjaat, jos aiot valjastella. Ruokakuppien ei kannata olla muovisia, sillä niitä ei voi pitää pitkällä aikavälillä täysin puhtaina.

      Hyvää laadukasta ruokaa eläinkaupasta. Raksuja täytyy olla ehdottomasti, lisäksi kannattaa antaa esim. purkkiruokia ja lihaa ja vaikka kalaa. Tämän lisäksi voit antaa kanamunan keltuaisen raakana per viikko, tai kokonaisen kanamunan paistettuna tai keitettynä per viikko.

      Kannattaa ostaa jokin kissan harja, jolla voit ainakin karvanlähtöaikaan kisuasi hellitellä. Jos et harjaa kissaasi lainkaan, voi käydä niin, että kissasi nielee karvojaan paljon ja joutuu sitten oksentelemaan karvapalloja. Kumisuka toimii hyvin lyhytkarvaisella kissalla.

      Eikä se nyt ole niin vakavaa, jos ei aivan kaikkea ole hankittuna ennen kissan tuloa. Siinähän sen sitten näkee, mitä tarvitsee ja mitä ei.

      Kynnet voi muuten leikata ihan tavallisilla ihmisten kynsisaksilla. Kynnenleikkuukaan ei ole pakollista, paitsi peukalokynnen osalta, sillä se ei juuri kulu käytössä.

      Jos haluat harjata kissasi hampaita, niin harjat ja tahnat löytyy eläinkaupasta. Tosin kissalle käy ihan tavallinen pikkulapsen hammasharja.

      Hiekkaan kannattaa panostaa ja kokeilla erilaisia. Turha sanoakaan, että parhaat hiekat löytyvät eläinkaupasta :) Voit myös kokeilla, suostuuko kissa tekemään tarpeitaa puupelleteille, jotka tulevat tosi halvaksi käytössä. Tosin puupelletit vaativat yleensä ritilävessan.

      Kissalle kannattaa kasvattaa omaa kissansruohoa. Kissalle myrkylliset huonekasvit pitää nostaa sen ulottumattomiin esim. amppeleihin.

      Ei kannata muuten leikittää kissaa kädellä, koska siitä tavasta on hankala päästä eroon ja aikuisen kissan leikki saattaa sattua melko paljon.

      No enpä nyt keksi muuta kuin, että Onnea kissasta...! :)

      • Sae

        kannata leikata ihmisten kynsisaksilla. Niillä kynnet liuskoittuvat ja alkavat lohkeilla helpommin. Eli mieluummin ihan oikeilla kissan/koiran saksilla. :)

        Lisään vielä lääkekaapin. Eli ainakin ruiskuja (n. 10ml kokoisia), matolääkkeet, desinfiointiaine, parafiiniöljy, Nutrisal, Tehobakt, Feliway-suihke (ei vars. lääke mutta kuitenkin)... Näitä meillä on viimeksi tarvittu/tarvitaan yleisimmin. Kannattaa pitää varalla, jos tarve iskeekin yllättäen (kuten usein käy).


    • sip-su

      Matokuurit ja rokotusaika valmiiksi. Kissahan pitää rokottaa 12vko ja 16vko ja viikkoa niitä ennen madottaa.

      Ja paljon rakkautta ja ymmärrystä. Kissa ei ole ilkeä, vaikka siltä pentuna vaikuttaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      148
      11017
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5403
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      41
      4215
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2674
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      101
      1588
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      75
      1445
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1396
    Aihe