mitä täytyy hankkia

pennulle

Kysyisin neuvoa että mitä kannattaa hankkia kissanpennulle valmiiksi ennen kun se haetaan uuteen kotiin? Ja muitakin vinkkejä saa antaa kissanpentuun liittyen. ja toivon asiallisia vastauksia, en siis tarvitse kommentteja tyyliin:tyhmäkö oot! kiitos!

4

236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SJR

      Ruoka- ja vesiastiat, hiekkalaatikko (nää oli varmaan jo aika selkeet), sit joku oma "pesä" olis hyvä olla pääsee sinne suojaan ku vieras paikka kuitenki vähän jännittää aluks. Ja vaikka raapimapuu/kiipeilyteline. Leluja tietenkin pitää olla erilaisia, sellasia mielellään joilla sä voit kissaa itse leikittää. Joku hiiri narun päässä esim. Nää tuli nyt ainakin aluks mieleen. En mä usko että sitä mitään kauheita ihmeellisyyksiä tarttee heti ruveta hankkimaan.

    • Sinja*

      Haluaisin painottaa sitä, että se kiipeilyteline on kyllä aivan ehdoton hankinta. Kissa nauttii kiipeilystä paljon, sillä sitä ei ole luotu kulkemaan pelkästään maan pinnalla. Mitä isompi ja "monimutkaisempi" teline, sitä parempi. Kiipeilytelineen teko-ohjeita löytyy netistä ja mm. www.incat.fi sivuilla on jokin ohje annettu. Kyseisellä sivulla on myös muita neuvoja kissojen omistajille, kannattaa tutustua!

      Kuljetuskopan ainakin tarvitset. Samaten valjaat, jos aiot valjastella. Ruokakuppien ei kannata olla muovisia, sillä niitä ei voi pitää pitkällä aikavälillä täysin puhtaina.

      Hyvää laadukasta ruokaa eläinkaupasta. Raksuja täytyy olla ehdottomasti, lisäksi kannattaa antaa esim. purkkiruokia ja lihaa ja vaikka kalaa. Tämän lisäksi voit antaa kanamunan keltuaisen raakana per viikko, tai kokonaisen kanamunan paistettuna tai keitettynä per viikko.

      Kannattaa ostaa jokin kissan harja, jolla voit ainakin karvanlähtöaikaan kisuasi hellitellä. Jos et harjaa kissaasi lainkaan, voi käydä niin, että kissasi nielee karvojaan paljon ja joutuu sitten oksentelemaan karvapalloja. Kumisuka toimii hyvin lyhytkarvaisella kissalla.

      Eikä se nyt ole niin vakavaa, jos ei aivan kaikkea ole hankittuna ennen kissan tuloa. Siinähän sen sitten näkee, mitä tarvitsee ja mitä ei.

      Kynnet voi muuten leikata ihan tavallisilla ihmisten kynsisaksilla. Kynnenleikkuukaan ei ole pakollista, paitsi peukalokynnen osalta, sillä se ei juuri kulu käytössä.

      Jos haluat harjata kissasi hampaita, niin harjat ja tahnat löytyy eläinkaupasta. Tosin kissalle käy ihan tavallinen pikkulapsen hammasharja.

      Hiekkaan kannattaa panostaa ja kokeilla erilaisia. Turha sanoakaan, että parhaat hiekat löytyvät eläinkaupasta :) Voit myös kokeilla, suostuuko kissa tekemään tarpeitaa puupelleteille, jotka tulevat tosi halvaksi käytössä. Tosin puupelletit vaativat yleensä ritilävessan.

      Kissalle kannattaa kasvattaa omaa kissansruohoa. Kissalle myrkylliset huonekasvit pitää nostaa sen ulottumattomiin esim. amppeleihin.

      Ei kannata muuten leikittää kissaa kädellä, koska siitä tavasta on hankala päästä eroon ja aikuisen kissan leikki saattaa sattua melko paljon.

      No enpä nyt keksi muuta kuin, että Onnea kissasta...! :)

      • Sae

        kannata leikata ihmisten kynsisaksilla. Niillä kynnet liuskoittuvat ja alkavat lohkeilla helpommin. Eli mieluummin ihan oikeilla kissan/koiran saksilla. :)

        Lisään vielä lääkekaapin. Eli ainakin ruiskuja (n. 10ml kokoisia), matolääkkeet, desinfiointiaine, parafiiniöljy, Nutrisal, Tehobakt, Feliway-suihke (ei vars. lääke mutta kuitenkin)... Näitä meillä on viimeksi tarvittu/tarvitaan yleisimmin. Kannattaa pitää varalla, jos tarve iskeekin yllättäen (kuten usein käy).


    • sip-su

      Matokuurit ja rokotusaika valmiiksi. Kissahan pitää rokottaa 12vko ja 16vko ja viikkoa niitä ennen madottaa.

      Ja paljon rakkautta ja ymmärrystä. Kissa ei ole ilkeä, vaikka siltä pentuna vaikuttaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2149
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1762
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1500
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1265
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1250
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1079
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      1002
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      983
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      684
    Aihe