Ristiäiset ovat törkeää lasten hyväksikäyttöä. Itse rinnastaisin sitä pedofiliaan.
Lapsi voi halutessaan aikuisena omasta tahdosta liittyä kirkkoon jos on tarvis.
Hyväksikäyttöä
9
897
Vastaukset
- noinkaan sanoisi
Aika voimakkaasti ilmaiset asian. Olemme samaa mieltä siitä että lapsia ei pitäisi kastaa vauvana, siitä huolimatta kastaminen ei ole kuitenkaan laitonta. Mutta no, tavallaan olen kanssasi samaa mieltä.
- Mirka .............*
""kastaminen ei ole kuitenkaan laitonta""
Tämä on laillista lasten hyväksikäyttöä.
PS.Uskonnoille 21v ikäraja.
- Mökö
joko olet tullut tänne palstalle oppejasi tarjoilemaan. Väitteesi on täysin naurettava.
- Mirka ...........*
Sä olet uskis ja et tietenkään näe mitään vikaa siinä että pieniä lapsia aivopestään harhaiseen jumalauskoon.
- ....
"Itse rinnastaisin sitä pedofiliaan." Mietipä nyt vielä uudestaan, mitä kirjoitat. Onko lapsen kastaminen todellakin mielestäsi yhtä paha asia kuin lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö?!? Jättääkö kastaminen lapseen todellakin samanlaiset henkiset traumat? Vaikuttaako kastaminen todellakin lapsen psykoseksuaaliseen kehitykseen ja koko minä-kuvan muodostumiseen yhtä ratkaisevalla - ja julmalla - tavalla kuin pedofilia? Ja miltähän tämä sinun vertauksesi mahtaakaan tuntua pedofilien uhreista?
"Ristiäiset ovat törkeää lasten hyväksikäyttöä." Siis millä tavalla lasta oikein käytetään hyväksi ristiäisissä? Tuskin kummit niin kovin suuria lahjoja antavat, että ristiäisistä olisi mitään rahallista hyötyä...
Lapsi voi halutessaan aikuisena erota kirkosta tai liittyä kirkkoon, vanhempiensa luvalla jo aikaisemmin. Uskonto on vain yksi monista asioista, jotka vanhemmat valitsevat lapsensa puolesta. Kastamatta jättäminenkin on vanhempien lapsensa puolesta tekemä valinta. - Pavè
Olet oikeassa Mirka. Ristiäisissä toteutetaan vanhempien tahtoa, ei lapsen.
- että olet
jollain tapaa sairas, kun terrorisoit tätä palstaa.
Ei täällä tarvita ihmisiä vänkäämään, ettei kastetta tarvita, mitä sillä voitat?
Täällä keskustellaan kasteen järjestämisestä!!!- Mirka ............*
Lapsi kirkossa on rikos.
- Lapsi kirkossa rikos?
Mirka ............* kirjoitti:
Lapsi kirkossa on rikos.
No, viisaana ja lakia tuntevana, kerro meille mistä kohtaa Suomen lakikirjoista löydät tuon pykälän? Jos et löydä sitä, niin etsi tarkemmin. Ehkäpä saisit jotain tekemistä ja samalla turtuneet aivosi saisivat vähän liikuntaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965