Onkohan tämä nyt ihan oikea foorumi keskustella lapsikasteen ja uskovienkasteen oikeudesta tai vääryydestä? Ymmärtääkseni tämä keskustelupalsta on kuitenkin ensisijaisesti tarkoitettu niille vanhemmille, jotka haluavat keskustella ristiäisiin liittyvistä asioista (kuten tarjoiluista, vaatteista jne.), ei kasteteologiasta.
Täältä löytyy myös "uskonto" otsikon alta foorumeita, joissa voi ihan rauhassa vääntää tuosta kasteasiasta vaikka aina parusiaan asti (jos et tiedä, mitä parusia tarkoittaa, suosittelen jonkinlaisia teologian opintoja ennen kuin alat julkisesti esiintymään suurena raamatuntuntijana kasteasiassa).
Yleensäkin ottaa tosissaan aivoon koko tuo iänikuinen kaste"keskustelu". Miksi sitä ei voitaisi hyväksyä sitä, että toiset nyt vain ajattelee siitä asiasta eri tavalla ja he ovat myös löytäneet perustelunsa omalle näkemykselleen Raamatusta. Eikö meillä kristityillä todellakaan ole parempaa tekemistä kuin riidellä toistemme kanssa kasteesta? Kun kuitenkin pitäisi joskus vielä mahtua samaan taivaaseen...
Kasteesta
elli
2
283
Vastaukset
- mennään taivaaseen
mutta Raamatun mukaan ei.
Uskon kyllä Raamattuun, mutta olen eronnut kirkosta, koska kirkko vääristelee Raamatun sanomaa.
Vai löydätkö Raamatusta kohdan, että taivaaseen ollaan menossa?- Mökö
Mutta tämä palsta on tarkoitettu käytännön asioista keskustelemiseen, ei uskonnolliseen väittelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912