Minkä ikäinen lapsi voi olla yksin kotona puoli tuntia, tunnin?
Riippuu lapsesta, mutta onko kokemuksia - missä vaiheessa yksinoloa pitää harjoitella?- vai pitääkö?
Lapsi yksin kotona
9
962
Vastaukset
- äitix4
minun mielestäni viimeistään esikoulu ikäisenä,koska useinmiten ekaluokalla on pakko pystyä olemaan joitakin tunteja yksin kotona.
- Jossu
Riippuu lapsesta, mutta viimeistään 6-vuotiaana voi harjoitella yksinoloa kotona esim. vanhempien tunnin kauppareissun ajan.
Oman 5-vuotiaani voisin huoletta jättää tunniksi yksin kotiin. Hän on niin rauhallinen ja järkevä, että pärjäisi kyllä. Samaa ei voi sanoa kaikista 5-vuotiaista.
Useimmat ekaluokkalaiset joutuvat heti olemaan useita tunteja yksin koulun jälkeen. Koulupäivät saattavat loppua jo klo 11, ja vanhemmat saattavat tulla töistä kotiin vasta klo 17. Eli yksinoloa on syytä harjoitella, ettei paniikki iske ekan kerran yksin kotona ollessaan.- äiti
on aloitettu harjottelu ihan pihan puitteissa, lapseni on nyt 5v. ja ollut tunnin yksin kotona ( pisimpään). aloitettiin niin että minä menin puutarhaan töihin ja poika jäi sisään omiin leikkeihinsä, tietäen että olin vain oven aukaisun takana. sitten lopetin muutenkin nurkissa kyhnäämisen vaikka vaikeeta se oli ja tein omia hommiani, kävin naapurissa ja olin hiukan kauemmin ja silti vieressä. poika on meilläkin niin järkevä, että osaisi olla yksin kauempiakin aikoja, mutta..mun sydän ei kestä!! se on nii pieni vielä :) esikoulu alkaa syksyllä ja sitten alkaa opettelu oikeesti. mitähän mä teen kun se menee kouluun :0 itselläni on työ 7.30-16.30 eli pitkät päivät.. niisk.
- Äiskä
Minulla on 3,5-vuotias lapsi, ja jätän hänet usein yksin kymmeniksi minuuteiksi. Hän on erittäin kiltti tyttö. Hänet voi huoletta jättää hetkeksi yksin huoneeseensa leikkimään, tai olohuoneeseen katselemaan videoita (yleensä meillä ei videoita katsota, joten se on "suuri" hetki lapselle :). Mutta en ikinä jätä lasta yksin vasten hänen tahtoaan! Itse kun olen maalaistalon tyttö niin minutkin jätettiin usein yksin kun vanhemmat menivät kasvimaalle kitkemään rikkaruohoja. Olin iloinen joskus 3-4-vuotiaana kun sain kokeilla "itsenäisyyttä", hehhe.
- Huh huh
Jätät siis 3,5-vuotiaan kymmeniksi minuuteiksi yksin? Tuon ikäistä lasta ei voi jättää huoletta yksin tuollaisiksi ajoiksi. Lasket sen varaan että kiltteys suojaisi lasta poissaollessasi?
- Äiskä
Huh huh kirjoitti:
Jätät siis 3,5-vuotiaan kymmeniksi minuuteiksi yksin? Tuon ikäistä lasta ei voi jättää huoletta yksin tuollaisiksi ajoiksi. Lasket sen varaan että kiltteys suojaisi lasta poissaollessasi?
...miksi en voisi jättää? Kerro minulle, mitä voisi turvallisessa kodissa tapahtua? Ajattele nyt, lapsi katselee silmät pyöreinä videoita eikä halua lähteä siitä mihinkään, joskus kun olen takaisin tullessani laittanut videon pois pyörimästä niin kyllä itku kuuluu. Sama homma silloin kun leikkii. Enkä minä mitään tunteja pois ole, puoli tuntia korkeintaan, enkä kauas mene. Minut jätettiin 3-vuotiaasta lähtien yksin moniksi tunneiksi. Ajattele sitä! Minä olen vain ½ tuntia pois korkeintaan.
- Wagner
Äiskä kirjoitti:
...miksi en voisi jättää? Kerro minulle, mitä voisi turvallisessa kodissa tapahtua? Ajattele nyt, lapsi katselee silmät pyöreinä videoita eikä halua lähteä siitä mihinkään, joskus kun olen takaisin tullessani laittanut videon pois pyörimästä niin kyllä itku kuuluu. Sama homma silloin kun leikkii. Enkä minä mitään tunteja pois ole, puoli tuntia korkeintaan, enkä kauas mene. Minut jätettiin 3-vuotiaasta lähtien yksin moniksi tunneiksi. Ajattele sitä! Minä olen vain ½ tuntia pois korkeintaan.
Lastensuojelulaki kutsuu tällaista tapahtumaa nimellä heitteille jättö!
- www
Ne jättivät ekaluokkalaisen lapsensa yksin jatkuvasti koko päiväksi ja myös illaksi. Lapsiparka oli kotonaan ypöyksin joka päivä n.9 tuntia koulun jälkeen. Vanhemmat tulivat kotiin vasta joskun kymmenen maissa. Sama peli jatkuu edelleen mutta se poika on onneksi jo kasvanut isommaksi. Mutta se on edelleen aivan yksin, ja toivon totisesti ettei se ala esim. kiinnostumaan räjähdysaineista...
- Anonyymi
Millaisesta yksinolosta siis kyse? Kyllä minun puolivuotias nukkuu tyytyväisenä kymmenen minuuttia yksin kun haen maitopurkin, en herätä kesken unien muutaman minuutin reissun vuoksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323173Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732104Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371795Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241687- 1201665
- 1381345
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1001157Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29927