Mikä olisi minulle sopiva koirarotu vuosien päästä??? uskollinen,lapsi/ihmis ystävällinen,tulee toimeen muiden koirien kanssa,ei kovin iso,aika helppo hoitoinen jne...Koiralta ei saisi lähteä paljon karvaa ja koira ei tarvitsisi hirveästi ulkoilua...myös nimi ehdotukset huomioidaan...aion hankkia 2 narttua.
Mikä koirarotu....??
5
609
Vastaukset
- koirarotu
tutkimaan koirakirjoja. Ja näyttelyihin katselemaan koiria.
Sinullahan on vuosia aikaa,- PaULa
Olisi silti mukavaa antaa ehdotuksia...niin, ja kirjasto on n.85 km päässsä...en kysynyt kommentteja.
- ...
Ainut mieleen tuleva, joka ei tarvitse hirveästi ulkoilua, on jokin karvaton, talvella ei tarvitse juuri ulkoiluttaa. Vähän liikuntaa vaativa ja silleen vähän ulkoilua tarvitseva voisi olla myös esim. Englannin buldoggi, jonka ruumiin rakenne on esteenä kovin aktiiviselle liikunnalle. Mieluiten siis mahdollisimman pieni koira, se tarvitsee lenkkeilyä aina vähemmän, sillä sille niitä askeleita kertyy useampia lyhyemmälläkin matkalla, eli chihu tai vastaava. Minikoiria on myös lähes karvattomia, joten talvella ei tarvitsisi ulkoiluttaa sitä pientäkään lenkkiä...
- Nimetön
olisiko jokin mäyris hyvä....??
- sara
Valkoinen länsiylämaanterrieri.
http://westie.meisseli.net/rotumaaritelma.html
Mutta muista ottaa selville että miten aktiivinen koirarotu on kyseessä jonka päätät ostaa. Pienikin koira voi vaatia hyvin hyvin paljon liikuntaa ja aktiviteettia, kun taas jokin iso koira ei pakosti vaadi paljon liikuntaa, ja toisin päin. Jos vahingossa ostat sellaisen koirarodun, joka on aktiivinen(esim. pikkuinen jackrusselinterrieri), ja et lenkkeile, se kostautuu revittyinä sohvina jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951