Anteeksi huutaminen, sainhan kuitenkin huomionne ;-)
Tällä palstalla kuulee usein väitteen, jonka mukaan korkojen nousu laskisi asuntojen hintoja ja päin vastoin.
Perustelkaa miksi Japanissa asuntojen hinnat ovat kuitenkin laskussa n.6%/v vaikka lainakorko on käytännössä 0%
Maatakaan siellä ei enää valmisteta, mutta laskussa sekin.
korot: http://www.bof.fi/bofin/gifs/bof_231_0i.gif
hinnat: http://www.economist.com/images/20050618/CSF105.gif
Maan hinta:
http://www.reinet.or.jp/e/mjr/graph/200501_09.gif
Nyt sitten perusteluja pöytään.
VAADIN PERUSTELUJA!
8
888
Vastaukset
- HUUTAJA++
Asuntojen hinnoissa 45 % ilmaa
Asuntohinnoissa ilmaa 45 prosenttia
Asunnonomistajille tämä vuosituhat on ollut kulta-aikaa. Tikkuakaan ei ole tarvinnut panna ristiin, vaan varallisuus on kasvanut pelkästään sohvalla löhöämällä. Asuntohinnoista jo 45 prosenttia on yleisen kustannustason ylittänyttä nousua.
o Taloushistoria ei tunne toista ilmiötä, joka olisi nostanut tavallisten kansalaisten varallisuutta yhtä voimakkaasti ja nopeasti koko maapallolla kuin viime vuosina tapahtunut asuntohintojen nousu. Tavallisen asunnonomistajan kannalta varallisuuden kasvu on kuitenkin osoittautumassa pelkäksi illuusioksi. Economist-lehden (18.6.) mukaan tämä taloushistorian suurin kupla puhkeaa ennemmin tai myöhemmin.
http://www.rakennuslehti.fi/lehdet/artikkeli.asp?cat=1&lehti=262&artikkeli=7615- tulihan se sieltä
et kai sä tuohon usko. toimittaja kun ei osaa prosenttilaskujakaan ja kovin on ihmeellinen tuo näkökulmakin..
- syksyllä,
ALE -70% !!! eiku nykyisinhän se on 40-60%
- se menee
korot nollassa jo parikymmenta vuotta, siis hintatason maaraa tyollisyyslukemat.
- työttömyys
Jos en ihan muista,niin Japanissa on tällä hetkellä 4 %:n työttömyys,mikä on tietenkin heidän mielestän paljon.
- nääz
työttömyys kirjoitti:
Jos en ihan muista,niin Japanissa on tällä hetkellä 4 %:n työttömyys,mikä on tietenkin heidän mielestän paljon.
lukemat ovat pienet, mutta kun katsos siellä ei säästetä rahaa pankkiin, eikä sosiaalista turvaverkkoa ole, pienikin heilahdus työttömyydessä keikuttaa laivaa.
säästäminen ie kannata koska korot on nollassa, lisäksi paikka on tajuttoman kallis, jos työpaikka menee tai spekuloidaan että on menossa niin kaupankäynti kalliilla asunnoilla tyssää ensimmäisenä. - pieleen meni
nääz kirjoitti:
lukemat ovat pienet, mutta kun katsos siellä ei säästetä rahaa pankkiin, eikä sosiaalista turvaverkkoa ole, pienikin heilahdus työttömyydessä keikuttaa laivaa.
säästäminen ie kannata koska korot on nollassa, lisäksi paikka on tajuttoman kallis, jos työpaikka menee tai spekuloidaan että on menossa niin kaupankäynti kalliilla asunnoilla tyssää ensimmäisenä.2003: tulot 51000€, säästöt 91000€, lainaa 39000€ keskimäärin taloutta kohti.
http://www.stat.go.jp/english/data/figures/index.htm
Taitaa olla maailman säästäväisin kansa ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969