Viime aikoina on entinen toimittaja Nina Honkanen kovasti mainostanut itseään kertomalla elämästään takausvelallisena. Kaikkien toistettujen fraasien jälkeen voisi kuvitella jotain muuta miltä todellisuus näyttää:
Jostain syystä Honkanen on tainnut "unohtaa" mainita yli 100 neliön merenrantahuoneistotaan (yhteiskunnan maksama?!), yli 10 vuoden oleskelusta äitiysvapaalla, 5 vuotta vapaana kirjailijana. Eihän siinä tilipussi kartu...Lukuunottamatta hyvätuloisista avomiehistään, joista ei ehkä ole sossussa tullut mainittua.
Unohtui myös mainita, että hänen vanhempiensa konkurssi tapahtui parhaana nousukautena henkilökohtaisista syistä, ei laman vuoksi. Honkasen omaan eroon hän aiemmassa lehtijutussaan kertoi "naiseuden etsimisen tarpeen", olihan siinä syytä jättää kahden lapsen isä.
Voisi päätellä, että takausvelallinen voi ylläpitää huomattavasti parempaa elintasoa kuin moni velaton veronmaksaja, kun oikein järjestelee. Iltalehden kolumnisti kirjoitti 22.9. aiheesta syyskuussa myös hyvin valaisevasti. Erikoista miten totuus voikin näyttää toiselta sanojen takana. Mainosarvo vaan voi laskea...
Takausvelallinen ja totuus
2
332
Vastaukset
- kokeile!
takaa jollekin lainaa ja tule sitten 20 vuoden kuluttua uudestaan kertomaan mietteistäsi kokemuksen perusteella eikä vain mututuntumalla siitä miltä tuntuu oikeasti olla ylivelkaantunut takaaja.
Saatat yllättyä.
-ylivelkainen takaaja-- Oikaisija
Ensimmäinen juttuhan ei ollut ilmi selvästi yleistys vaan yksittäinen esimerkki, miten velan tuomiin rasitteisiin saa helpotusta. Velka on aina rasite, eikä sitä käy väheksyminen, mutta Suomessa joskus velallinenkin pärjää joutumatta sillan alle, eikös esimerkki jo kuvaa sitä. Kyllä velkaisia on muitakin kuin takausvelalliset. Aika suurella osalla Suomessa on velkoja, opintovelat, asuntovelat ym. (minulla molemmat), joten aika normaalia arkea velka ja sääästäminen on. Elämä voi silti olla hyvinkin täysipainoista. Voimia vaan kaikille velallisille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670