Lähdettekö 2300 egellä

duuniin???

Tarjolla olis määräaikainen konttorihomma, vaativa, vaan palkka vain 2300 e plus lounasetu. Kannattaako 40-vee maisterismiehen tuolla edes nousta sängystä tänä päivänä? Elinkulut kuten asuminen ja ruoka ovat kalliita pk-seudulla, ja auto olisi kulkuyhteyksien takia oltava. Siis, ottaisitteko tuolla orjapalkalla duunia vastaan?

15

4695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "vaativa"

    • menisit?

      "Elinkulut kuten asuminen ja ruoka ovat kalliita pk-seudulla"

      Millä tai kenen oletat sitten maksavan elinkulusi, jos et itse ole töissä ansaitsemassa elantoasi? Vessaan sinun on kai noustava sängystä kuitenkin, mutta paljaalla kädelläkö pyyhit p---si??

    • ...työttömänä paremmin?!?

      Ootko sitä miettiny?!?

    • kannata

      Itselläni oli vähän aikaa sitten sama tilanne: "kannattaako edes nousta sängystä"-case!

      Loppujenlopuksi hommassa kävi niin, että tosiaankin (muutoin yleensä ahkerana ja sporttisena ihmisenä) en todellakaan vaivautunut nousemaan sängystä. Koulutus: korkeakoulu ja palkkaa p**ka firma maksoi 1500 €. (Olin sitä ennen ollut vuoden työttömänä ja kaikki työ kuin työ tuntui siinä tilanteessa maistuvan maistuvan). Pari ekaa kk se maistuikin, sen jälkeen lopahti, kun tajusin, että konsulttifirman pomo (=pyöreä läski kasa, joka toivon mukaan lukee tämän viestin ) keräsi ne rahat oman omakotitalon rakentamiseen.

      Tuo palkka oli aivan naurettava, sama olisi ilmaiseksi olla tienaamassa läskipönttö-äijälle rahaa! Tilanne todellakin on tuo! En liioittele yhtään.

      2300 kuulostaa pienelle, mutta tarkalleen et kertonut mitä työ pitää sisällään. Ei kannata ilmaiseksi mennä, varmaan ottavat jonkun naisen, joka ilmaiseksi haluaa TIENATA firmalle rahaa. SIitähän firma on iloissaa ja siksi yrittääkin etsiä semmoisen naisen ko.työhön. Kuitenkin saat sellaistakin työtä ja löydät firman, joka myös maksaa tehdystä työstä. Tosin voi kestää. Yksi hyvä idis, jos et ole kokeillut, on mennä työkkärin työvoimakoulutukseen. Jotkut koulutuksista on tosi inhimillisiä ja niissä kaikissa ei ole firmassa päivärahalla/työmarkkinatuella ILMAISTA harjoittelua. Taas firmat ottaa jopa 8 kuukaudeksi todella mielellään heille ilmaisia työntekijöitä. On olemassa siis myös oppilaitoksia, jotka toimii säätiöpohjalla ja eivät tavoittele voittoa. Eivät käytä hyväksi ihmistä!

      Syy, miksi en loppujen lopuksi paljoa naamaani näyttänyt työpaikalla, löytyi työsopparista: Min. tuntimäärä 0 h/viikko. Tuohon vedoten kävin muutamia tunteja työpaikalla ja joskus parikin päivää poissa ilmoittaen tietysti aina esimiehille poissaolosta ja vedoten aina työsoppariin.

      Koko p***ka firma muuten oli aivan mätä: velvoitettiin tekemään illalla läppärillä töitä (toista projektia, toiselle firmalle), ja niistä illan töistä ei maksettu mitään. Myöhemmin olisi saanut pitää ne vapaana, mutta minulle sillä ei ollut mitään käytännön merkitystä, koska muutenkin tein välillä 0 h/päivässä. Olin tuntipalkalla, joista siis kuussa olisi kertynyt tuo 1500.

      Firma ei noudattanut yleisiä työehtosopimuksia; ei siis kuulunut mihinkään liittoon. Sitten äijä päätti lomauttaa minut aina välillä (se oli jo ilmoitettu minulle työsopparia allekirjoitettaessa, joten olin tietoinen tulevista työtauoista suurin piirtein), mutta yllätys yllätys: sillä lomautupaperilla ei saanutkaan edes peruspäivärahaa.

      Välillä siis olin 4 kk töissä 1500 palkalla, siitäkö minun olisi Helsingin alueella pitänyt säästää, että olisin voinut elää seuraavat 6 kk ilman töitä, ilman päivärahaa. Tuota päiväraha juttua läski-äijän pönttö ei minulle kertonutkaan työsopparia tehtäessä.

      Miten on mahdollista, ettei päivärahaa saa, jos kerran lomautus papru annetaan firmasta?
      Tietääkö kukaan?

      Johtuuko se, että firma ei kuulu liittoon eikä noudata yleisiä työsop.ehtoja, niin siksi työkkäri ei maksa rahnuja??

      • kannata2

        Lisähomautekset lukijoille:
        1. älä kiinnitä huomiota kirj. virheisiin, joita tekstini on täynnä. En laittanut oikolukuu! Tämähän on vain chatti ja kukin kirj. tyylillään.

        2.Lue jutun lopun kyssärit: haluaisia tosissaan vastaukset niihin.

        PS. En enää jaksa soittaa lakimiehelle, koska koko firman työsopparin ja otimintatavan selvittämisessä jouduin niin monen monta kertaa puhumaan työkkärin lakimiesten kanssa ja tuo 1 juttu jäi vaivaamaan, miksi?


    • uudelleen

      2300 plus lounasetu on ihan ok.Mitä maisterismiehelle maksetaan siitä,että lojuu kotona?

      • kuollut2

        Palkkatarjous eiliseltä (työkokemus vaativista töistä 15v) 1600e. En kuollut nauruun paikan päällä vaan läheltä piti. Mieluummin tekemättä mitään jos ei haluta maksaa palkkaa työstä. Työnantaja ei ilmeisesti osaa ajatella, että sen saa mitä tilaa eli työntekijänä teen työn mitä huonolla palkalla voi tehdä. Ei ole kannustava.
        Ja miksi ei. Työtä tehdään toimeentulon vuoksi. Kiristän taloutta ihan välttääkseni menemästä ärsyyntyneenä töihin orjapalkalla.


    • teitä :)

      Hah, hitto että naurattaa nämä kitinät "lähdenkö sillä ja sillä palkalla" töihin, ihmisillä on nyt euroaikana tosi hämärtynyt kuva palkoista :)

      Ennen 2300 ekee oli n. 13 800 markkaa ja se oli jo hyvä palkka, maisterillekkin! Ystäväni on KTM ja se saa palkkaa n. 2400 ekee eikä urputa yhtään :)

      • hyvin pyyhkii

        juttu näillä toimistotontuilla, jos ei saada ainakin 2000 (n 12000 mk)egee niin ei lähdetä töihin kun liian vähän, ei ole kauan aikaa kun 8000 mk (1350 egee) oli hyvä palkka niistäkin hommista. Eurot on todellakin sokaisseet jengin, vaan valittaahan ei passaa jos töitä ei saa.


    • Hjuvasuomi

      Kaverini on menestyva Helsingin Yliopiston biologian alan tutkija, vaitellyt tohtori ja dosentti. Hanella on 6 hengen tutkimusryhma. Palkka 0 EUR - yliopistolla ei ole varaa maksaa palkkaa. Tilanne alkoi vuonna 2003 joten voitte kuvitella taloudellisen ahdingon.

      Siita ei paljoa parane.

      Jos joku ehdottaa toisen tyopaikan loytamista niin kantsii katsoa www.mol.fi / biologian alan tyot:

      1 kpl, maara-aikainen maatalouslomittaja

      Itse lahdin ulkomaille mutta kaverillani on perhe joten ei ole ihan mutkaton lahto.

    • Pienempipalkkainen maisteri

      Siis herranjumala.
      Sinun täytyy vitsailla.
      Minun palkkani on 1500/kk ja olen koulutukseltani maisteri. Menisin kyseiseen paikkaan riemusta kiljuen. Olen 38-vuotias maisteri. Minulla kuluu työmatkaan julkisilla tunti suuntaansa. Käytän aikani hyödyllisesti: luen kirjoja ja lehtiä ja kuuntelen radiota!
      Tällä pikkupalkalla olen kyllä maksanut asuntolainan ja elänyt ihan siedettävää elämää. Kaipa se riippuu sitten omista kulutustottumuksista.

      • Loitsu

        ihmeessä ihmiset menevät noin pienillä palkoilla töihin???? Siis sehän on hyväksikäyttöä työnantajilta.. törkeetä ja eikun vaan taas joku kiltisti ota alipalkkaisen työn.. Aivan naurettavaa. Näin se oravanpyörä sitten menee.. aina joku menee tosi pienellä palkalla.. ja näin vaan työn arvostus ja palkka laskee ;)


      • fdasf

        Saatko bruttona 1500? Ja asutko seutulinjan alueella?

        Jos on yksineläjä, niin ihmettelen miten voi pärjätä palkoilla, mitä esim. maksavat valtiolla. Vuokraan menee 600-700e/kk. Seutulippuun 76e. Ja lisäksi muut menot.

        Itse olen työtön, yksineläjä ja asun Espoossa, seutulippualueella. Tiukkaa on.

        Täytyy sanoa, että pärjäähän sitä jotenkuten, kun on PAKKO. Mutta erittäin stressaavaa se on.


      • Mitä??????????
        fdasf kirjoitti:

        Saatko bruttona 1500? Ja asutko seutulinjan alueella?

        Jos on yksineläjä, niin ihmettelen miten voi pärjätä palkoilla, mitä esim. maksavat valtiolla. Vuokraan menee 600-700e/kk. Seutulippuun 76e. Ja lisäksi muut menot.

        Itse olen työtön, yksineläjä ja asun Espoossa, seutulippualueella. Tiukkaa on.

        Täytyy sanoa, että pärjäähän sitä jotenkuten, kun on PAKKO. Mutta erittäin stressaavaa se on.

        Mihin ihmeeseen te sitä rahaa niin saakelisti tarvitsette, yksineläjät? Seutulippualueella olen itsekin, ja saan huomattavasti vähemmän liksaa, maksan asuntolainan, autolainan ja opintolainojen lyhennyksiä kuukausittain, siihen päälle puhelin, ruoka, vastike ja vuotuisina kuluina tv-lupa ja vakuutukset. Avustan lisäksi vanhempiani, joilla pienimmät mahdolliset sairaseläkkeet. Hävetkää! Alkuperäinen kirjoittaja, älä ihmeessä nouse sohvaltasi ettet vain rasita itseäsi liikaa, jää sinne makoilemaan, kyllä Suomeen vielä yksi työtön maisterisosiaalitapaus mahtuu valtion kautta muiden piikkiin elämään.


      • = surkea elintaso
        Mitä?????????? kirjoitti:

        Mihin ihmeeseen te sitä rahaa niin saakelisti tarvitsette, yksineläjät? Seutulippualueella olen itsekin, ja saan huomattavasti vähemmän liksaa, maksan asuntolainan, autolainan ja opintolainojen lyhennyksiä kuukausittain, siihen päälle puhelin, ruoka, vastike ja vuotuisina kuluina tv-lupa ja vakuutukset. Avustan lisäksi vanhempiani, joilla pienimmät mahdolliset sairaseläkkeet. Hävetkää! Alkuperäinen kirjoittaja, älä ihmeessä nouse sohvaltasi ettet vain rasita itseäsi liikaa, jää sinne makoilemaan, kyllä Suomeen vielä yksi työtön maisterisosiaalitapaus mahtuu valtion kautta muiden piikkiin elämään.

        jos nettotulo on alle 2000 erkkiä, niin kyllä siinä saa köyhäillä.

        rahaa tarvitaan mm. matkusteluun,ulkona syömiseen, kulttuuririentoihin, shoppailuun yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      117
      8063
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      135
      5353
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3641
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      124
      3574
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2604
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      357
      1544
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      97
      1540
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      70
      1406
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe