Mikä koira olisi sopiva

Niin etsiskelen sellaistakoiraa joka olisi perhekoira ja sellainen että sitä pitäisi lenkeilyttää paljon. Joten kysyn apua teiltä mikä koira rotu olisi sopiva mielestänne???
9395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No miten ois kultainen noutaja, labradorin noutaja...saksan paimenkoira(sakemanni vain jos meinaa käydä TOKO:ssa)tai muuten kokemusta.

Äänestä

lagotto romagnolo :) Ihana sohvaperuna jonka kanssa voi harrastaa ihan mitä vaan.

www.lagottoromagnolo.fi

Äänestä
  • mä ehdottaisin schapendoesia. ihana luonteisia, vaatii paljo liikuntaa ja aktivointia.

    Äänestä

  • pesuvati kirjoitti:

    mä ehdottaisin schapendoesia. ihana luonteisia, vaatii paljo liikuntaa ja aktivointia.

    Mulla oli irlanninsetteri. se vaati tosi paljon liikuntaa (koirakoulussa sanottiin, että veisit sen lenkille ennen tänne tuloa ja se oli juossut puolitoista tuntia vapaana metsässä!) ja oli aivan ihana perhekoira. Lempeä ja ystävällinen, mutta kerran kun yksi huumeidenkäyttäjä kohteli mua uhkaavasti, niin setterini oli tosi vihainen ja puolusti mua tosissaan. Mutta se huono puoli setterissä on ,että sen koulutettavuus on vähäinen eli vaatii tosi paljon työtä. Meillä se tosin oli ihan "kotikoira" ja hyvin meni.

    Ja nykyään ne on kuulemma liian pitkälle jalostettuja, sanoi yksi kasvattaja, joka oli luopunut rodusta.

    Mutta vaikka olen tosi rakastunut meidän mäykkyihin, kaipaan yhä irlannin setteriä...

    Äänestä

varteen otettava vaihtoehto on staffi. Sen iso koira pienessä koossa. Rakastaa lapsia ja kaikenmaailman touhuamista. Rotu joka on todella oma persoona.

Äänestä

Bouvier ehdottomasti.Ei haukku ja tykkää lapsista sekä pitkistä lenkeistä ja lisäksi kiva harrastuskoira.

Äänestä

Niin koiran pitäisi olla vielä lyhyt karvainen ja helppohoitoinen

Äänestä
  • no vaihtoehtoja on paljon,dalmis,lk collie,staffi.bulli,harjakoirat(meksiko,kiina,peru)ym vertaile ja löydätte varmasti omanne onne hankintaan

    Äänestä

Kettuterrieri on joka paikan touhu joka pitää ihmisistä on koko perheen hauskuuttaja ja jaksaa aina lenkille. Hauska rotu huumoririkkaille perheille mutta mieluiten koira kokemusta omaaville tai muuten pikkuinen milou/olvikoira on ottanut ohjat käteensä. ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


koiramaakari kirjoitti:

Niin etsiskelen sellaistakoiraa joka olisi perhekoira ja sellainen että sitä pitäisi lenkeilyttää paljon. Joten kysyn apua teiltä mikä koira rotu olisi sopiva mielestänne???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu