KÄNNISSÄ! Kävelijän kuoliaaksi ajaneen tuomio lieveni ehdolliseksi

Itä Suomen hovissa kaikki m...

http://www.kaleva.fi/cf/juttu.cfm?sahkeID=512829&mode=print

Kotimaa 10:21 06.10

Kävelijän kuoliaaksi ajaneen tuomio lieveni ehdolliseksi

Itä-Suomen hovioikeus lievensi sauvakävelijän päälle henkilöautolla ajaneen miehen tuomiota.
Torstaina ratkaisunsa julkistanut hovioikeus tuomitsi Kiuruvedellä asuvan 20-vuotiaan miehen vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen kuolemantuottamuksesta, törkeästä rattijuopumuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja ajokortitta ajosta. Ehdollisen tuomion ohessa hän joutuu suorittamaan yhdyskuntapalvelua 60 tuntia.

Iisalmen käräjäoikeus tuomitsi miehelle vuoden ja kahden kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen viime vuoden lokakuussa.

Mies ajoi keväällä 2004 aamuyöllä sauvakävelylenkillä olleen miehen päälle Vieremällä. Yliajon uhri kuoli lähes heti onnettomuuden jälkeen. Autoa kuljettanut mies oli 1,45 promillen humalassa.

Hovioikeuden mielestä autoa ajaneelle miehelle voidaan määrätä ehdollinen vankeustuomio, koska häntä ei ole aiemmin tuomittu.

Tuomion lieventämistä puoltaa hovioikeuden mukaan myös se, ettei mies ole syyllistynyt yliajon jälkeen uusiin rikoksiin. Hovioikeus otti tuomiota langettaessaan huomioon sen, että kuljettaja oli tekohetkellä 19-vuotias.

STT

3

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elli300

      Eipä ole ihmisen henki paljonkaan arvoinen. Nykyiden oikeudenkäyttö on mennyt ihan naurettavaksi. Uhrin ja todistajan asema on huomattavasti heikompi kuin syytetyn!

      Kuolemantuottamuksenkin seurauksena jokin menettää henkensä!

      Syytettyä kyllä suojellaan kaikelta!

    • Moraalinvartijat

      Hovioikeuden tuomio oli oikeudenmukaisessa suhteessa rikoksen moitittavuuteen.

      Tekohan ei ollut tahallinen. Juoppokuski ei tarkoittanut tappaa ketään eikä voinut sitä ennalta arvata. Rattijuopumus oli tietenkin tahallinen, mutta siitähän tekijä saikin kovan tuomion ottaen huomioon, että pelkästä törkeästä ratista tulee muutamia kymmeniä päiviä ehdollista vankeutta ja oheissakkoa.

      • Ex-convits

        Paskan marjat sanon minä.
        Oikea rangaistus olsi ollut 4-6 vuotta vankeutta ja auto valtiolle. Tekijä 19 vuotias ikä ei paina mitään. Rikosvastuullinen alaraja on 15 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe