Rakennusoikeus?

suunnittelu alussa =)

Jos tontilla rakennusoikeutta 250 m2 eikä erikseen ole mainittu että saisi lisäksi rakentaa esim. 20 m2 talosrakennuksen, onko kaiken tontille rakennettavan, siis talon, varaston, autokatoksen, autotallin tms mahduttava tuohon 250 m2?

Lasketaanko siis kevyemmätkin rakennelmat rakennusoikeuden piiriin vai saako esim. autokatoksen tai pienen varaston tehdä vielä, vaikka talossa kokokonaisala olisikin lähes 250 m2 eli peittäisi alleen melkein koko rakennusoikeuden?

Tiedän, että sitten aikanaan minulla on ammattilaisia apuna, mutta kun nyt ollaan vielä niin alussa, että vasta itse suunnittelen tilantarvetta jne. Mutta kun en mitään näistä asioista ymmärrä (ja siksi hommaan aikanaan palkataankin ammattimiehet) olisi kiva tietää vähän etukäteen, etten sitten käytä koko oikeutta taloon ja sitten elellään ilman varastoja ym.

5

28832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Kyllä ne kaikki seinälliset on mahduttava tuohon 250 neliöön. Autokatos siis ei, eikä esim avokuisti. Rakennusten sijoittamisesta on omat sääntönsä: kaavaan on merkitty mahdollisesti alue jonka sisälle rakennukset tulee tehdä ja etäisyydet rajoista on säädelty. Noista voi yleensä aika helposti poiketa, jos naapurit suostuu. Avokuisti saa olla rakennusalan ulkopuolella, kunhan tietyt alat ei täyty jne. Alueelle voi olla myös rakentamistapaohjeet, joita olisi hyvä noudattaa. Muuten voi jäädä rakennuslupa saamatta, ainakin jos ei ole siitä rakennusvalvonnan kanssa keskustellut.

      Me kävimme aivan aluksi (ennen suunnittelua tai suunnittelijan hankintaa) varta vasten rakennusvalvontavirastossa keskustelemssa mitä ko paikkaa voi rakentaa. Täällä he nimenomaan toivovat sitä. Samalla tuli monta hyvää vinkkiä monista asioista: suunnittelijan valinnasta (arkkitehdin kanssa aluksi sopimus vain luonnossunnittelusta, jos suunnittelija osoittautuu sopivaksi niin jatkosopimus) siitä missä kohden rakennustapaohjeissa voi joustaa, mitä tehdä jos poiketaan lievästi kaavasta rakennuspaikan suhteen, mitä ympäristöön on tulossa jne.

      Käyttäkää siis hyväksi ilmainen viranomaisten konsulttipalvelu. Heti aamulla tapaamisaikaa varaamaan! "Valvonta" termistä huolimatta ainakin meidän kohtelu oli hyvin auttavaista ja asioita eteenpäin vievää. Ei siis mitään jarruttamista sieltä päin.

      Onnea hankkeeseen. Hankkikaa hyvä mestari ja haastatelkaa niin kauan että varmasti molempien odotukset ovat samat. Esimerkiksi jos odotatte laajempaa työpanosta, kuin mikä viranomaisille riittää. Ja hommatkaa se viimeistään ennen arkkitehtisuunnittelun valmistumista. Ehtii korjata suunnitelmista kalliit ratkaisut pois.

    • kunnittain tulkinta vaihtelee

      Pääsääntö on, että rakennusoikeutta tarvitaan kaikkeen lämpimään tilaan ja kylmää tilaa saa lisäksi rakentaa palomääräykset ja muut kaavamääräykset huomioon ottaen niin paljon pystyy ja kykenee.

      Lämpimän tilan ulkoseinistä rakennusoikeuden piiriin lasketaan sisäpinnasta ulospäin 250 mm, sitä paksumpi seinä ei syö enempää rakennusoikeutta.

      Kellari ja ullakko ei vie rakennusoikeutta, jos niihin ei sijoiteta pääkäyttötarkoituksen mukaisia tiloja. Esim. kellariin voi sijoittaa saunan, kodinhoitohuoneen, kylppärin, teknisen tilan, varaston jne. ilman, että ne vievät rakennusoikeutta. Joissakin kunnissa ollaan tarkkoja, ja esim. askarteluhuone-termi viekin jo rakennusoikeutta, vaikka sijaitsisikin kellarissa (lupakuvaan pitää siis kirjoittaa siihen kohtaan "varasto", sehän taas ei kiinnostaa ketään viranomaista, miksi varaston lattia on parkettia ja seinät tapetoitu). Ihan jokaiselle suotontille kellaria ei tietenkään pysty kohtuullisin kustannuksin rakentamaan.

      Ullakolla (ja muuallakin talossa tietenkin) alle 1600 mm korkeaa tilaa ei lasketa rakennusoikeuteen, joten sinne lappeen reunaan saa helposti 90 cm leveän sängyn mahdutettua "ilmaiseksi".

      Isot välipohjan aukot eivät vie rakennusoikeutta. Eli 20m2:n oh vie yhtä paljon rakennusoikeutta, oli se sitten 2,4 metriä tai vaikka 200 metriä korkea. (Joissakin tapauksissa ulkoseinä tosin lasketaan myös toisen kerroksen osalta mukaan).

      Jne. jne. Kalliin tonttimaan alueelle faktinen pinta-ala ylittää rakennusoikeuden järjestäen noin 100%:lla. Etenkin rinnetonteilla.

      Ihme säätöähän tämä on, mutta minkäs teet.

      • kun unohtui mainita

        Tosiaan kuten edellä mainittiin, niin kylmätkin varastot voivat viedä rakennusoikeutta, tosin ei aina ja kaikissa tapauksissa. Jos kyseisen varaston pystyy vähällä vaivalla muuttamaan lämpimäksi tilaksi, se tod. näk. vie rakennusoikeutta kylmänäkin. Pelkkä katos tai parveke ei vie.


      • on eroja

        Näköjään, lainaus edellisestä:

        "Kellari ja ullakko ei vie rakennusoikeutta, jos niihin ei sijoiteta pääkäyttötarkoituksen mukaisia tiloja. Esim. kellariin voi sijoittaa saunan, kodinhoitohuoneen, kylppärin, teknisen tilan, varaston jne. ilman, että ne vievät rakennusoikeutta."

        Kyllä ainakin Kangasalla kellarissa oleva sauna, pesuhuone, pukuhuone, kodinhoitohuone ja WC vei rakennusoikeutta samoin kuin kulkuväylä portaikosta pukuhuoneeseen.


      • olemassa++
        on eroja kirjoitti:

        Näköjään, lainaus edellisestä:

        "Kellari ja ullakko ei vie rakennusoikeutta, jos niihin ei sijoiteta pääkäyttötarkoituksen mukaisia tiloja. Esim. kellariin voi sijoittaa saunan, kodinhoitohuoneen, kylppärin, teknisen tilan, varaston jne. ilman, että ne vievät rakennusoikeutta."

        Kyllä ainakin Kangasalla kellarissa oleva sauna, pesuhuone, pukuhuone, kodinhoitohuone ja WC vei rakennusoikeutta samoin kuin kulkuväylä portaikosta pukuhuoneeseen.

        ja uusia kaavoja joissa tulkinnat erilaisia, eli kun on saanut rakentaa kellaritiloja ilman rakenusoikeutta, niin se oikeus on säilynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe